Nowe zasady imigracji do USA: punkty i koniec loterii. Trump poparł projekt Senatu

Świat
Nowe zasady imigracji do USA: punkty i koniec loterii. Trump poparł projekt Senatu
PAP/EPA/Zach Gibson/POOL

Prezydent USA Donald Trump poparł senacką ustawę, która w 10 lat ma zmniejszyć o połowę liczbę przyjmowanych imigrantów. Nowe prawo ma priorytetowo traktować tylko najbliższych członków rodziny i zabronić pobierania zasiłków socjalnych nowym imigrantom. Podstawą nowego systemu mają być kwalifikacje osoby ubiegającej się o pobyt i znajomość angielskiego. Trzeba uzbierać co najmniej 30 punktów.

Autorami ustawy imigracyjnej RAISE Act (The Reforming American Immigration for Strong Economy Act) są dwaj republikańscy senatorowie:  David Perude i Tom Cotton.

 

"Zaoszczędzi podatnikom miliardy"

 

Prezydent Trump, który spotkał się  z nimi w środę w Białym Domu, powiedział, że ustawa ta "jest najważniejszą reformą amerykańskiego systemu imigracyjnego od połowy wieku".

 

- Ma zredukować biedę, wpłynąć na wzrost płac oraz zaoszczędzić podatnikom miliardy dolarów - dodał. I podkreślił, że reforma sprawi, iż "przybysze szybciej się zasymilują, odniosą sukces i spełni się ich amerykański sen".

 

Perude i Cotton obiecują, że ustawa nie zmieni zasad przyznawania tymczasowych wiz pracownikom w sektorach technicznych i do prac sezonowych.

 

Według szacunków autorów ustawy, legalna imigracja do USA zmniejszy się do 637.960 przyjmowanych osób w ciągu roku, a po dziesięciu latach - do 539.958 osób rocznie. Obecnie Stany Zjednoczone co roku przyjmują ponad 1,1 mln imigrantów.

 

Nobel za 25 punktów

 

Zmaleć ma liczba przyjmowanych uchodźców - do 50 tys. osób rocznie. Skończy się też wydawanie zielonych kart drogą loterii.

 

Przyznawanie pozwoleń ma opierać się na systemie punktowym oceniającym zdolności kandydata. będzie wzorowane na rozwiązaniach wprowadzonych w Australii i Kanadzie.

 

Aby ubiegać się o przyznanie zielonej karty kandydat musi uzbierać co najmniej 30 punktów.

 

Idealny imigrant według nowych przepisów powinien m.in.: być między 26. a 30. rokiem życia (10 pkt.), obronić doktorat na jednym z amerykańskich uniwersytetów (13 pkt.), biegle mówić po angielsku (12 pkt.), a także zdobyć medal olimpijski (15 pkt.). Otrzymanie nagrody Nobla lub nagrody o podobnej renomie, gwarantuje 25 punktów.

 

Eksperci ostrzegają

 

Organizacje proimigracyjne ostrzegają przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami nowego prawa.

 

Adi Noorani, dyrektor wykonawczy Krajowego Forum Imigracyjnego (The National Immigration Forum) przestrzega, że "ograniczenie legalnej imigracji wyrządzi nieodwracalne szkody dla amerykańskich pracowników i ich rodzin".

 

Krytycznie zareagowali też demokraci. 

 

- Zamiast łapać przestępców Trump chce rozbijać społeczności i karać rodziny, których działalność jest wartościowa dla naszej gospodarki - powiedział Tom Perez, przewodniczący komitetu zarządzającego Partii Demokratycznej.

 

Reformę imigracji musi zatwierdzić Kongres. 

 

PAP, Reuters, cnn.com, The New York Times

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie