Były radca prawny i były prezes instytucji finansowej skazani za podrabianie weksli

Polska
Były radca prawny i były prezes instytucji finansowej skazani za podrabianie weksli
Polsat News

Były radca prawny Robert B. oraz były prezes Bankowego Towarzystwa Finansowego Tadeusz A. zostali prawomocnie skazani za oszustwo sądowe: podrabianie weksli i uzyskiwanie na ich podstawie nakazów zapłaty. B. skazano na karę 1,5 roku więzienia, zaś A. na 2 lata; oba wyroki zawieszono na 5 lat.

Jak podała w czwartek Prokuratura Krajowa, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyroki sądu pierwszej instancji w zakresie orzeczonych kar.

 

Były radca prawny Robert B. został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat, zaś był prezes Bankowego Towarzystwa Finansowego Tadeusz A. na 2 lat w zawieszeniu na 5 lat. Obaj skazani mają również zapłacić grzywny: Tadeusz A. - wysokości 300 stawek dziennych po 50 złotych każda, a Robert B. - wysokości 400 stawek dziennych po 50 zł każda.

 

Uzyskiwali nakazy zapłaty na podstawie fałszywych weksli

 

Wobec B. sąd orzekł również zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego i adwokata, zaś wobec A. zakaz zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych oraz dysponowaniem i obrotem wierzytelności innych osób.

 

Oszustwo, którego dopuścili się skazani polegało na fałszowaniu weksli i uzyskiwaniu w sądach na ich podstawie nakazów zapłaty.

 

B. i A. przedstawiali fałszywe weksle przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze i Sądem Okręgowy w Jeleniej Górze. - Doprowadzili te sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 101 tys. zł. na szkodę 12 osób - podała PK. Mężczyźni próbowali również dokonać takiego samego oszustwa na kwotę ponad 250 tys. zł i szkodę 20 innych osób.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie