Zmarła Wanda Chotomska - autorka wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci. Miała 88 lat

Kultura
Zmarła Wanda Chotomska - autorka wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci. Miała 88 lat
PAP/Leszek Szymański

2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska; pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci - poinformowała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska.

Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 29 października 1929 roku, studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949 roku. W 1958 r. opublikowała pierwszy tomik poezji "Tere fere".

 

Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec. Zamieszkała w Mosznie. W 1947 r. zdała maturę.

 

Chotomska napisała ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów, ale - jak żartowała w wywiadach - nigdy ich nie policzyła, "bo jest kiepska z matematyki". Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to debiutanckie "Tere-fere", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Kaczka tłumaczka", "Dla każdego coś śmiesznego", "Gdyby kózka nie skakała", "Dlaczego cielę ogonem miele", "Dziesięć bałwanków", "Kram z literami".

 

W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY), a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

 

PAP

zdr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze