Zmarł jeden z uczestników strzelaniny w podmoskiewskim sądzie

Świat
Zmarł jeden z uczestników strzelaniny w podmoskiewskim sądzie
Flickr/ Pavel Kazachkov

Jeden z pięciu przestępców, którzy we wtorek zaatakowali konwojujących ich policjantów w sądzie obwodu moskiewskiego w Krasnogorsku, zmarł w środę w szpitalu - podały media. We wtorkowej strzelaninie w podmoskiewskim sądzie zginęło trzech napastników.

O śmierci czwartego napastnika jako pierwsza poinformowała rosyjska prywatna telewizja REN TV. W szpitalu w stanie ciężkim pozostaje jeszcze jeden z przestępców.

 

Podczas przerwy we wtorkowej rozprawie pięciu członków grupy przestępczej Banda GTA, sądzonych za napady i zabójstwa na drogach, było pilnowanych przez dwoje konwojentów - kobietę i mężczyznę. W windzie jeden z oskarżonych zaatakował konwojenta i zaczął go dusić; przestępcy odebrali policjantom broń, jednak ci zdołali wezwać na pomoc funkcjonariuszy gwardii narodowej.

 

Dochodzenie i kontrola konwoju

 

Po wyjściu z windy, jak poinformowała rzeczniczka prasowa sądu Natalia Osipowa, przestępcy wprowadzili konwojentów na salę sądową. Tam znajdowali się funkcjonariusze gwardii i policji. Napastnicy otworzyli ogień w stronę służb, podejmując próbę ucieczki. W wymianie ognia z funkcjonariuszami zginęło trzech oskarżonych, a dwóch zostało ciężko rannych. Rzeczniczka dodała też, że pozostali oskarżeni w sprawie Bandy GTA nie brali udziału w napadzie, gdyż znajdowali się na innym piętrze.

 

Konwojenci, na których napadli przestępcy, odnieśli liczne obrażenia, mężczyzna jest w szpitalu. Ranny został też funkcjonariusz gwardii i dwóch policjantów. Komitet Śledczy wszczął dochodzenie w sprawie strzelaniny oraz zapowiedział przeprowadzenie kontroli konwoju. - Śledczy ustalą, czy doszło do naruszeń ze strony funkcjonariuszy policji, którzy konwojowali oskarżonych - powiedziała Jelena Fokina z Komitetu Śledczego.

 

Banda Grand Theft Auto

 

Agencja TASS, powołując się na źródła w organach ścigania, podała, że pięciu podsądnych powinno być konwojowanych przez 10 funkcjonariuszy.

 

Proces sądowy członków grupy przestępczej Banda GTA (nazwa pochodzi od popularnej serii gier komputerowych Grand Theft Auto), która dokonywała napadów na trasach pod Moskwą, toczył się od sierpnia 2016 roku. Ofiarami przestępców, którzy dokonali łącznie 17 zabójstw byli kierowcy i pasażerowie aut. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób. Kolejna rozprawa w tej sprawie ma odbyć się 8 sierpnia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie