Uchodźcy wracają do Mosulu. Zdaniem irackich władz 253 tys. mieszkańców ponownie zamieszkało w mieście

Świat
Uchodźcy wracają do Mosulu. Zdaniem irackich władz 253 tys. mieszkańców ponownie zamieszkało w mieście
PAP/EPA/STR

Iracki minister ds. migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf poinformował, że 253 tys. mieszkańców Mosulu wróciło już do domu. Uciekli oni z miasta w trakcie walk armii irackiej z Państwem Islamskim, zakończonych 10 lipca. Słowa ministra cytuje serwis Iraqinews.com.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o ok. 839 tys. uchodźców wewnętrznych z Mosulu (ok. 140 tys. rodzin).

 

Mosul to drugie co do wielkości miasto w Iraku. Liczbę jego mieszkańców oceniano w 2014 r. na ok. 2 mln osób. W czerwcu 2014 r. zdobyte zostało przez Państwo Islamskie (IS).

 

Wówczas opuściło swe domy około pół miliona mosulczyków. W sumie ponad milion osób opuściło miasto.

 

Bitwa o Mosul trwała od początku listopada 2016 r.

 

Zgodnie z informacjami IOM w Iraku pozostaje wciąż niemal 3,3 mln uchodźców wewnętrznych na skutek konfliktu z IS.

 

Jednocześnie ponad 2 mln Irakijczyków, którzy opuścili miejsce zamieszkania od rozpoczęcia walk z IS, wróciło już do domu. Wysiedlenia i powroty następowały równolegle w różnych częściach Iraku w miarę przesuwania się linii frontu. Bitwa o Mosul trwała od początku listopada 2016 r. do 10 lipca 2017 r.

 

W styczniu 2017 r. armia iracka wyparła terrorystów ze wschodniej części miasta, która została znacznie mniej zniszczona niż jego zachodnia część. Znajdujący się we wschodniej części Mosulu uniwersytet wznowi działalność w nadchodzącym roku akademickim. W Mosulu, zwłaszcza w jego zachodniej części, wciąż dochodzi jednak do ataków ze strony ukrytych komórek IS. Siły irackie przygotowują się również do wyparcia terrorystów z pobliskiego miasta Tel Afar. W rękach IS pozostaje też wciąż zachodnia część prowincji Anbar oraz dystrykt Hawidża w prowincji Kirkuk.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie