"Wyprowadzanie naszego kraju z UE ma miejsce, tylko etapami" - Katarzyna Lubnauer w "Tak czy Nie"

Polska

- PiS próbuje wywoływać kolejne fronty walki z UE. Możemy spodziewać się reperkusji. PiS będzie wtedy przekonywał Polaków, że Unia jest wrogo nastawiona do Polski - mówiła w programie "Tak czy Nie" Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Z jej opinią nie zgodził się Jakub Kulesza z Kukiz'15. - PiS miałby wyprowadzać Polskę z Unii? To są euroentuzjaści, nie wiem czego my tu się obawiamy - powiedział.

Bruksela grozi Polsce sankcjami. Opozycja uważa, że wszyscy obywatele zapłacą za działania partii rządzącej

 

- Będziemy pierwszym krajem, który bojkotuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej zatrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej - powiedziała Lubnauer. Stwierdziła także, że "rozpoczynamy szereg wojen, a w efekcie tego będą w stosunku do nas kolejne reperkusje".

 

Korzyści i minusy obecności w UE

 

- I potem będzie się przekonywać Polaków, że Unia Europejska to z jednej strony sankcje dla nas, z drugiej strony niesłuchanie głosu Polaków, a z trzeciej strony, jeżeli ktoś ma telewizję publiczną i nie daj Boże ją ogląda, to jest nieustająco epatowany tym jak wygląda życie w UE, która jest pełna przemocy, bałaganu - stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

 

Jakub Kulesza wymieniał korzyści, które płyną dla Polski z obecności w Unii. - Wspólna wymiana dóbr, towarów, usług, kapitału, osób - wyliczał poseł Kukiz'15. Wskazywał na minusy takie jak "regulacje szkodliwe, biurokracja europejska i zła lokacja kapitału". - Te fundusze, które my dostajemy są źle lokowane - ocenił.

 

Kulesza: PiS to euroentuzjaści

 

Według Kuleszy, nie ma możliwości, żeby Polska wyszła ze Wspólnoty. - Kto miałby wyprowadzać Polskę z Unii? Prawo i Sprawiedliwość? Partia, która odpowiada za podpisanie Traktatu Lizbońskiego. Z Jarosławem Kaczyńskim, który jest orędownikiem, czy był przynajmniej, armii europejskiej. No to są euroentuzjaści, nie wiem czego my tu się obawiamy - podkreślił Kulesza.

 

Lubnauer nie zgodziła się z tymi stwierdzeniami. - Po pierwsze wycofaliśmy się z eurokorpusu, dalsze działania pokazują, że wręcz rozluźniamy kwestie związane ze wspólnym bezpieczeństwem w UE - powiedziała.

 

Dodała, że w jej opinii pewne rzeczy "oczywiście nie będą powiedziane, bo nikt nie powie z PiS  - znając euroentuzjazm Polaków - że chce wyprowadzić Polskę z UE, ale jeżeli patrzymy na to, co się w tej chwili dzieje, to mamy takie głębokie poczucie, że to wyprowadzanie ma miejsce, tylko będzie takie etapami".

 

Wyniki głosowania
  
Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: "Czy obawiasz się obcięcia unijnych funduszy dla Polski?".
  
Takiego scenariusza obawia się 63,4 proc. głosujących, przeciwnie uważa 36,6 proc. 
  
Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

hlk/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie