Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich potępiło atak na operatora kamery Polsat News

Polska
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich potępiło atak na operatora kamery Polsat News
Polsat News

Ataki na dziennikarzy są "naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa" - napisano w oświadczeniu SDP. W minioną sobotę pracownicy leśni zaatakowali dziennikarza Polsat News, podczas dokumentowania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, przeciwko której protestują instytucje europejskie i ekolodzy, ale której nie zatrzymał minister środowiska.

"Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy i osób pracujących pod ich nadzorem (np. operatorów telewizyjnych) podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków, czego skandalicznym przykładem jest atak na operatora redakcji telewizyjnej Polsat News Wojciecha Zdanowicza, który został pobity w czasie realizowania materiału o wycince w Puszczy Białowieskiej 29 lipca 2017 r." - napisano w oświadczeniu.

 

W sobotę, 29 lipca 2017 r. przed południem, jeden z dziennikarzy Polsat News relacjonujący wydarzenia w Puszczy Białowieskiej został pobity i trafił do szpitala. Sprawcami napaści byli pracownicy jednej z firm biorących udział w wyrębie lasu w tamtym rejonie. Mężczyźni zostali zatrzymani, prokuratura przedstawiła im zarzuty, a sąd aresztował ich tymczasowo na dwa miesiące.

 

"Fizyczne ataki na dziennikarzy i osoby wykonujące ich obowiązki są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca" - napisano w oświadczeniu.

 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przypomnina, że gdy jeden z napastników uderzył operatora i powalił go na ziemię, drugi zabrał kamerę, z której zginęły karty pamięci.

 

"Policja zatrzymała obu mężczyzn, a 1 sierpnia 2017 r. postawiono im zarzut rozboju połączonego z uszkodzeniem ciała" - odnotowało centrum.

 

"Bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, powinno być zawsze przedmiotem troski wszystkich stron zaangażowanych w sytuację konfliktową, a zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązane one są do zapewnienia dziennikarzom i osobom z nimi pracującym warunków pracy niezagrażających ich życiu i zdrowiu" - napisano w oświadczeniu, które sygnowała dr Jolanta Hajdasz dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze