Iran: sankcje USA to złamanie postanowień porozumienia nuklearnego

Świat
Iran: sankcje USA to złamanie postanowień porozumienia nuklearnego
Flickr.com

- Nałożenie przez USA nowych sankcji na Iran to złamanie postanowień międzynarodowego paktu nuklearnego; Teheran odpowie na nie w sposób "właściwy i proporcjonalny" - oświadczył w środę irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi. Iran został objęty nowymi sankcjami gospodarczymi zgodnie z ustawą, którą wcześniej w środę podpisał prezydent Donald Trump.

"W naszej opinii porozumienie nuklearne zostało pogwałcone i pokażemy, że nasza reakcja jest właściwa i proporcjonalna" - powiedział Arakczi, cytowany przez agencję ISNA.

 

Ustawa, która przeszła miażdżącą większością głosów zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie USA, nakłada nowe restrykcje na Teheran między innymi ze względu na jego program budowy pocisków balistycznych.

 

Iran zaprzecza, by pracował nad bronią jądrową

 

Międzynarodowy układ z Iranem ma na celu ograniczenie jego programu nuklearnego i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

 

Teheran utrzymuje, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić broń jądrową, i zapewnia, że żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciw innemu krajowi.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie