Ich przyjazd do Polski zagrożony, bo dyplomaci w Izraelu strajkują

Świat
Ich przyjazd do Polski zagrożony, bo dyplomaci w Izraelu strajkują
www.auschwitz.org
Na zdjęciu młodzież z Izraela na Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

8 tysięcy uczniów z Izraela może być zmuszonych do zrezygnowania z przylotu do Polski i wycieczek do miejsc pamięci o Holokauście. Powodem jest strajk pracowników izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. - Urzędnicy odmawiają wydania paszportów dyplomatycznych dla ochroniarzy towarzyszących grupom szkolnym - podał "The Times of Israel" powołując się na Army Radio.

Według izraelskiego dziennika, jeśli wycieczki zostaną odwołane Ministerstwo edukacji, które je organizuje od 1988 roku, nie będzie w stanie zwrócić rodzicom uczniów 70 szkół z całego kraju wpłaconych już kwot.

 

Chcą interwencji sądu pracy

 

Z tego powodu dwa resorty - finansów i edukacji - zwróciły się do Jerozolimskiego Sądu Pracy o interwencję w tej sprawie i zmuszenie ministerstwa spraw zagranicznych do wydania niezbędnych dokumentów.

 

Powodem strajku części dyplomatów i pracowników izraelskiego MSZ są - jak twierdzą sami protestujący - niskie płace i złe warunki pracy.

 

Szantaż pracowników MSZ

 

Protest zaostrzyli w tym roku. W marcu zagrozili wstrzymaniem wydawania pozwoleń na pracę dla tysięcy chińskich robotników. Dwa miesiące później tym, że nie wydadzą dokumentów podróży dla amerykańskich dyplomatów podczas wizyty Donalda Trumpa w Izraelu.

 

W obu sytuacjach MSZ ugiął się jednak pod wpływem silnych nacisków i wystawił w końcu potrzebne dokumenty.

 

Nie wiadomo, czy i kiedy sąd pracy zajmie się tą sprawą.

 

timesofisrael.com

bas/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze