W związku z upałami Kraków wprowadził zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym

Polska
W związku z upałami Kraków wprowadził zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym
Flickr/Moje Miasto Kraków

W związku z bardzo wysokimi temperaturami i ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącym upałów Urząd Miasta Krakowa zamknął postój dla dorożek na Rynku Głównym. We wtorek w południe termometry w Krakowie wskazywały 33 stop. C.

Magistrat, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, zalecił zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur i zobowiązał dorożkarzy do korzystania między godziną 10 a 20 z postojów zastępczych, które znajdują się w pobliżu Bazyliki Mariackiej, na ul. Siennej, na Plantach pod Wawelem i w okolicy Barbakanu.

 

Postój dla dorożek na Rynku będzie zamknięty od wtorku do odwołania.

 

- Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Krakowie, jeżeli temperatura na termometrze zawieszonym na Sukiennicach przekracza 28 stop. C. to między godziną 13 a 17 dorożki powinny zjechać z Rynku Głównego. Zdajemy sobie sprawę, że w upalne dni temperatura nie spada także po godzinie 17, dlatego urzędnicy rozmawiali ze Stowarzyszeniem Dorożkarzy i zalecali korzystanie z postojów zastępczych - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

 

Dorożki będą częściej kontrolowane

 

Strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska będą częściej kontrolować dorożki. Jak podkreśliła Chylaszek krakowscy dorożkarze bardzo dbają o zwierzęta, są one regularnie pojone, karmione i jak wynika z dokumentów potwierdzanych przez weterynarzy są zdrowe.

 

Przypomniała, że zasady dotyczące dorożek zostały wprowadzone kilka lat temu po badaniach i analizach przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Okazało się, że sama wysoka temperatura nie jest dla koni groźna, ważniejsze jest to, by były one zdrowe, regularnie pojone, były w ruchu i żeby nie były przeciążone pracą" - mówiła Chylaszek.

 

Z postoju na Rynku Głównym w Krakowie może obecnie korzystać 35 dorożkarzy: 18 w dni parzyste i 17 nieparzyste.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie