"Zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność". W zagranicznych ambasadach uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Polska
"Zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność". W zagranicznych ambasadach uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Polsat News

Część ambasad, w tym m.in. USA, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, uczciła lub odnotowała przypadającą we wtorek 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe posty zamieściły też w sieci placówki NATO i instytucji UE w Polsce. Najwięcej uwagi obchodom polskiego zrywu poświęciła ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

"Dziś jest 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!" - czytamy na profilu ambasady na Twitterze. Do postu dołączono wizerunek sierżanta amerykańskiej Piechoty Morskiej trzymającego w dłoniach Znak Polski Walczącej.

 

 

Amerykańska placówka zamieściła także linki do kilku publikacji historycznych na temat Powstania oraz zapowiedzi i relacji z uroczystości upamiętniających 73-lecie rozpoczęcia zbrojnego oporu przez okupowaną stolicę.

 

Ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones uczestniczył m.in. we wtorkowych obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. "Złożyłem dziś wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd i uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!" - napisał Jones na Twitterze, dołączając fotografię Grobu, który zdobią liczne wieńce.

 

Udostępnił też post ambasady ze zdjęciem sierżanta US Marines, zapewniając w komentarzu: "Oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność".

 

73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zauważyła też ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce. "Dziś przypada 73. rocznica Powstania Warszawskiego - największej próby zbrojnej, jaką podczas II wojny światowej podjął ruch oporu w Europie" - czytamy na profilu twitterowym placówki. Wpis opatrzono zdjęciem bombardowanej Warszawy.

 

 

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel dodał we wtorek do swego profilu na Twitterze fotografię swej stołecznej siedziby z opuszczonymi do połowy flagami Niemiec i Unii Europejskiej. "Dziś upamiętniamy ofiary niemieckich zbrodni w Powstaniu" - brzmi opis obrazu. W poniedziałek z kolei dyplomata podzielił się z obserwatorami swego konta wrażeniami z obchodów, które zorganizowano z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Krasińskich w Warszawie. "Bardzo poruszająca uroczystość!" - napisał Nikel.

 

 

Francuski ambasador Pierre Levy przypomniał natomiast, że reprezentacja kierowanej przez niego placówki wzięła udział w sobotnim, wieczornym Biegu Powstania Warszawskiego. "Dziękuję ekipie Ambasady Francji za udział w #BiegPowstaniaWarszawskiego i promowanie #Paris2024" - napisał Levy na Twitterze.

 

Ambasador dziś uczestniczył także w uroczystościach na Pl. Piłsudskiego.

 

 

73. rocznicy wybuchu polskiego Powstania post poświęciło też Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. "Dziś 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jesteśmy pełni szacunku dla powstańców" - napisano na Twitterze. Poniżej - fotografia stołecznego Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego.

 

O 73-leciu zrywu pamiętał też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Pamięć o żołnierzach Powstania i cywilnych ofiarach łączy wszystkich Polaków. Jesteśmy i będziemy różni, ale nigdy w tej sprawie" - podkreślił były polski premier na swym prywatnym twitterowym koncie.

 

 

Przedstawicielstwo NATO w Polsce udostępniło z kolei tweeta kancelarii premier Beaty Szydło przedstawiającego okolicznościową grafikę związaną z rocznicą stołecznego zrywu i podpisem: "Cześć Bohaterom Powstania Warszawskiego! #PowstanieWarszawskie #PW1944 #Pamiętamy".

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze