Deklaracje VAT mogą wkrótce zniknąć. Plan resortu finansów

Biznes
Deklaracje VAT mogą wkrótce zniknąć. Plan resortu finansów
Phil Whitehouse/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Skarbówka dowie się wszystkiego o firmie bez miesięcznych i kwartalnych formularzy - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Ministerstwo Finansów planuje likwidację VAT-owskich deklaracji.

Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, potwierdził że resort pracuje nad takim rozwiązaniem. Fiskusowi wystarczą uzyskiwane od przedsiębiorców informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy - czytamy w gazecie.

 

Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu.

 

Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonować Jednolity Plik Kontrolny, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy.

 

Propozycje w sprawie JPK

 

Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców. Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia JPK.

 

Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorstw są za. To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej i Konfederacji Lewiatan - czytamy w dalszej części artykułu "Rzeczpospolitej". Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to zbędna biurokracja - dodaje do tego Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze