Ponad 21 tys. maili sztabu wyborczego Macrona. Udostępniło je WikiLeaks

Świat
Ponad 21 tys. maili sztabu wyborczego Macrona. Udostępniło je WikiLeaks
PAP/EPA/MICHEL EULER / POOL

Demaskatorski portal WikiLeaks udostępnił w poniedziałek ponad 21 tys. "zweryfikowanych" - jak poinformowano w komunikacie - maili, które wyciekły w maju ze sztabu wyborczego obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W internecie pojawiły się one 7 maja, dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Do sieci przeniknęło wówczas ok. 9 gigabajtów danych.

W poniedziałkowym oświadczeniu portal w poinformował, że opublikowane wiadomości pochodzą z okresu od 20 marca 2009 r. do 24 kwietnia 2017 r. Stanowią one część większego archiwum, liczącego blisko 72 tys. maili i 26,5 tys. załączników, które zostało udostępnione w całości "w celu zapewnienia kontekstu". Pliki opublikowano w formie uporządkowanej, z funkcją wyszukiwania. Podkreślono, że Wikileaks uznaje za zweryfikowane jedynie 21 075 maili.

 

Tuż przed majową turą wyborów sztab Macrona poinformował, że padł ofiarą "zmasowanego i skoordynowanego atak" hakerów. Dane zostały umieszczone przez użytkownika nazywającego siebie EMLEAKS na stronie internetowej typu Pastebin, która umożliwia anonimowe publikowanie jakichkolwiek tekstów. Wikileaks zapewnił wówczas, że nie ma nic wspólnego z tym atakiem.

 

Szef francuskiej agencji ds. cyberbezpieczeństwa Guillaume Poupard stwierdził w czerwcu w rozmowie z agencją AP, że metody użyte do pozyskania tych maili świadczą o działalności "pojedynczej osoby".

 

Wyciek danych nie miał większego wpływu na wynik głosowania - prowadzący wówczas w sondażach Macron znacząco pokonał kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, uzyskując 66 proc. głosów.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze