Traczyk-Stawska, Johann i Olbrychski nowymi honorowi obywatelami Warszawy. W tle apel o przyjęcie syryjskich dzieci

Polska
Traczyk-Stawska, Johann i Olbrychski nowymi honorowi obywatelami Warszawy. W tle apel o przyjęcie syryjskich dzieci
PAP/Marcin Obara
Wanda Traczyk-Stawska

Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska; prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymali w poniedziałek tytuły honorowych obywateli Warszawy. Uroczystość odbyła się w czasie sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim w przeddzień głównych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Traczyk-Stawska po odebraniu tytułu honorowego obywatela powiedziała, że to wyróżnienie jest nie tylko dla niej. - Jest ono dla wszystkich, którzy pomogli mi wydobyć z cienia Cmentarz Powstańców Warszawy - podkreśliła.

 

Zwracając się do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, powiedziała, że na tym cmentarzu nie ma jeszcze wybudowanego Muru Pamięci.

 

Program przyjęcia dzieci z Aleppo

 

- Druga, bardzo ważna rzecz to fakt, że nie ma tam Izby Pamięci - dodała Traczyk-Stawska. - Bez Izby Pamięci ci, którzy tam leżą, są tylko bezimienną masą - podkreśliła. Zaapelowała także o pomoc w zbieraniu pamiątek po osobach spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

 

Traczyk-Stawska dodała, że bardzo by chciała, żeby Warszawa przyjęła dzieci ranne, "których w tej chwili nie wpuszczono do naszego kraju".

 

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że "pani Wanda zawsze ją stawia do pionu"; przekazała, że miasto ma koncepcje Izby Pamięci, do 31 sierpnia będą trwały konsultacje. Dodała, że stolica ma przygotowany program przyjęcia dzieci z syryjskiego Aleppo. - Ale to nie tylko od nas zależy - podkreśliła.

 

"Być honorowym obywatelem to wyjątkowy zaszczyt"

 

Johann pod odebraniu tytułu pytał, co znaczą jego dokonania przy tym, co dla Warszawy, dla nas wszystkich, zrobiła Traczyk-Stawska. - Być obywatelem Warszawy to zaszczyt, ale być honorowym to wyjątkowy zaszczyt, a szczególne wyróżnienie to odbierać ten tytuł razem z panią - zwrócił się do Traczyk-Stawskiej.

 

Johann dodał, że odnosi wrażenie, że przyznanie mu tytułu honorowego obywatela radni ocenili przez pryzmat działalności jego żony Olgi Johann - wieloletniej wiceprzewodniczącej Rady Warszawy, która zmarła w kwietniu tego roku.

 

"Sąsiad" z ul. Nowogrodzkiej

 

Olbrychski podkreślił, że jest szczęśliwy, że przypadł mu zaszczyt odebrania tytułu honorowego obywatela w takim towarzystwie. Jak mówił, Traczyk-Stawska jest osobą niezwykłą. - Ta niezwykłość towarzyszy pani do dnia dzisiejszego, dała pani tego kolejny dowód w cudownych, pięknych, niedawnych warszawskich dniach lipcowych - powiedział Olbrychski.

 

Dodał, że był jej sąsiadem, gdy walczyła o Aleje Jerozolimskie, ponieważ w 1944 r. na niedalekiej ul. Nowogrodzkiej jeszcze "w brzuchu mamy czekał, aż wszystko się uspokoi". Olbrychski urodził się w lutym 1945 r.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie