Eurostat: ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem

Biznes
Eurostat: ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem
Polsat News

Ponad 40 proc. badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem; nasz kraj znalazł się na 17. miejscu w UE - wynika z poniedziałkowego zestawienia Eurostatu. Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak wyglądają deklaracje mieszkańców poszczególnych państw członkowskich jeśli chodzi o możliwość sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku.

"Dla wielu osób w UE lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32,9 proc.) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem" - czytamy w raporcie.


Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku gospodarstw domowych z dzieckiem (34,6 proc. z nich deklaruje, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31,3 proc. deklaracji).

 

Tylko 8,2 proc. Szwedów deklaruje brak pieniędzy na tygodniowy wyjazd


Ciekawsze wnioski wynikają jednak z zestawienia tego, jaki odsetek populacji danego kraju deklaruje brak środków, by sfinansować 7-dniowy pobyt poza domem. Nie do końca pokrywa się ono z zamożnością krajów UE.


Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie 8,2 proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Na drugim miejscu jest Luksemburg (13,1 proc. - najbogatsze państwo w UE), dalej Dania (13,7 proc.), Finlandia (14,2 proc.) i Austria (15,4 proc.).


Poniżej średniej unijnej znalazły się jednak takie kraje jak Estonia (ok. 30 proc. społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop), Czechy (28,9 proc.) i Słowenia (26,9 proc.).

 

Gorzej niż Polacy oceniają się m.in. Włosi i Grecy


Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc.) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc.), Włosi (45,2), Portugalczycy (47,2), czy Grecy (53,7 proc.)


Na szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy. 66 proc. przedstawicieli tego pierwszego kraju 62,8 proc. tego drugiego i 56,4 proc. tego trzeciego kraju deklaruje, że nie może sobie pozwolić nawet na tydzień wakacji poza domem w roku.


Dane pochodzą w zdecydowanej większości krajów z 2016 roku. Polska znalazła się wśród krajów, w których odnotowano bardzo dużą poprawę sytuacji. Największy skok był na Łotwie, gdzie jeszcze w 2011 roku ponad 63 proc. ankietowanych mówiło, że nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego urlopu. Na przestrzeni pięciu lat odsetek ten stopniał do 37,1 proc.


W Polsce różnica ta wynosi 19,3 punktu procentowego, w przypadku Estonii 18,6 pkt proc., a Bułgarii 16,9 pkt proc. Na poziomie unijnym liczba osób, które deklarowały, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd spadła od 2011 do 2016 roku z poziomu 38 proc. do 32,9 proc.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie