Agencja Moody's: reforma sądownictwa może wpłynąć na inwestycje

Biznes
Agencja Moody's: reforma sądownictwa może wpłynąć na inwestycje
Polsat News

"Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności sądownictwa, a poprzez jej potencjalny wpływ na wzrost ryzyka korupcji, może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce" - oceniła w raporcie z 31 lipca agencja ratingowa Moody's.

Agencja dodała, że inwestycje w Polsce mogą także ucierpieć przez dalszą eskalację sporów z KE.

 

"Spodziewamy się, że reforma (sądownictwa - red.) oraz trwający konflikt z UE będą niosły negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski (credit negative), ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne pogorszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy. Ponadto, znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa sprowadza ryzyko promowania korupcji, wpłynęłoby na atrakcyjność inwestycyjną Polski" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

 

"Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz podważa zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ osłabi praworządność oraz siłę polskich instytucji" - dodano.

 

"Procedura UE może ograniczyć inwestycje"

 

Agencja odniosła się w raporcie do wszczętego przez Komisję Europejską postępowania przeciw Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z reformą sądownictwa.

 

"Mimo że nie oczekujemy nałożenia sankcji (na Polskę przez UE - red.) z uwagi na wymóg jednomyślności oraz wsparcie dla Polski ze strony Węgier, uważamy, że procedura może ograniczyć inwestycje w Polsce" - napisano.

 

"Warto zauważyć, że nierozwiązany pozostaje spór Polska-UE ws. systemu relokacji uchodźców. (…) Eskalacja sporów pomiędzy UE oraz Polską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE" - dodano.

 

"Prawdopodobnie ustawy z niewielkimi zmianami"

 

Moody’s ocenia, że propozycje ws. reformy sądownictwa, które zamierza przedstawić prezydent Andrzej Duda będą podobne do zawetowanych przez niego ustaw.

 

"Pomimo weta, Pan Duda powiedział, że przygotuje nowe wersje (ustaw - red.), które przedłoży wkrótce w Parlamencie. Z uwagi na fakt, że Pan Duda jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy (przygotowywane przez prezydenta - red.) prawdopodobnie zostaną wprowadzone jedynie z niewielkimi zmianami” - napisano w raporcie.

 

PAP Biznes

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie