"Żeby to bagno nie wylało". Forum Żydów Polskich odnosi się do wpisu Ogórek

Polska
"Żeby to bagno nie wylało". Forum Żydów Polskich odnosi się do wpisu Ogórek
Polsat News

W żydowsko-polskim serwisie informacyjnym pojawił się krótki komentarz Pawła Jędrzejewskiego na temat tweeta dziennikarki Magdaleny Ogórek. Była kandydatka SLD na prezydenta dwa dni temu na portalu społecznościowym pisała o rzekomej zmianie nazwiska przez senatora Marka Borowskiego i nawiązywała do żydowskiego pochodzenia ojca Borowskiego. "Trzeba przeciw temu protestować" - napisał Jędrzejewski.

Marek Borowski kilka dni temu skrytykował wicepremiera Jarosława Gowina za to, że głosował za przyjęciem nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. 28 lipca do sporu włączyła się Magdalena Ogórek, publikując wpis na Twitterze dotyczący senatora. Była kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta Polski w swoim wpisie sugerowała, że Borowski zmienił nazwisko i wcześniej nazywał się Berman. Na odpowiedź Borowskiego nie musiała długo czekać.  

 

Niedługo później Ogórek zamieściła kolejny wpis. Nawiązała w nim do zmiany nazwiska przez ojca Marka Borowskiego, Wiktora Borowskiego, porucznika Ludowego Wojska Polskiego, który pierwotnie nazywał się Aron Berman.

 

 

Do wpisów Ogórek odniósł się znawca judaizmu Paweł Jędrzejewski.

 

"Wpis Magdaleny Ogórek na Twitterze na temat rzekomej zmiany nazwiska przez senatora Marka Borowskiego (a następnie »wytknięcie«, że jego ojciec zmieniał, tak jakby to Marek Borowski podejmował decyzje za swojego ojca lub był za jego decyzje odpowiedzialny) jest paskudne w tym sensie, że zamiast podejmować polemikę z Borowskim na argumenty i mówić o jego własnych poglądach i postawie, »kabluje« go opinii publicznej za jego pochodzenie. Taki donos: »patrzcie, przecież to ukryty Żyd«. »Maran«" - napisał Jędrzejewski 

 

"Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje"

 

Komentator Forum Żydów Polskich zauważył, że "pochodzenie żydowskie jest dla wielu w Polsce stygmatem, piętnem".

 

"Gdyby ojciec Borowskiego zmieniał nazwisko nie z Berman na Borowski, ale np. z Martinez lub Romano na Borowski, Ogórek by tego nie »wypominała«, bo hiszpańskie lub włoskie nazwiska nie uderzają w Polsce w żaden »wrażliwy« kontekst" - napisał Jędrzejewski.

 

Znawca judaizmu podkreślił, że "ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika."

 

"Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje. Nie wiem, czy cynicznie, z wyrachowaniem, czy wręcz odruchowo, instynktownie. Stawiałbym intuicyjnie na to drugie. Trzeba przeciw temu protestować." - domaga się w swoim tekście Jędrzejewski.

 

"Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnącym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii." - dodał.

 

polsatnews.pl, fzp.net.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie