Wybory w Wenezueli. Zabito sekretarza młodzieżówki partii opozycyjnej

Świat
Wybory w Wenezueli. Zabito sekretarza młodzieżówki partii opozycyjnej
PAP/EPA/Miguel Gutierrez

Pierwszą śmiertelną ofiarą represji wobec przeciwników niedzielnego głosowania do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma zmienić zgodnie z wolą rządu ustawę zasadniczą Wenezueli, stał się sekretarz młodzieżówki opozycyjnej partii Akcja Demokratyczna Ricardo Campos.

Jest też śmiertelna ofiara po stronie zwolenników rządu. W sobotę wieczorem zginął w mieście Bolivar, zastrzelony we własnym domu przez dwóch napastników, kandydat w bojkotowanych przez opozycję wyborach do Konstytuanty, 39-letni adwokat Jose Felix Pineda Marcano.

 

Campos, lider młodzieżówki Akcji Demokratycznej, jak podały lokalne media wenezuelskie zginął w niedzielę rano, gdy przewodził demonstracji w miejscowości Cumana w stanie Sucre na wschodzie kraju, z rąk członków tzw. kolektywów zorganizowanych przez rząd "do ochrony wyborów".

 

W stanie Merida na zachodzie kraju "kolektywy" zabiły w niedzielę rano dwóch innych demonstrantów.

 

Zginęło 116 opozycjonistów

 

Od 1 kwietnia zginęło w Wenezueli z rąk opozycji i członków prorządowych organizacji paramilitarnych 116 opozycjonistów, głównie uczestników protestów przeciwko polityce rządu prezydenta Nicolasa Maduro. Około 2 000 osób odniosło rany, a kilkuset demonstrantów aresztowano.

 

Opozycja bojkotuje wybory do Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, w których wszystkich 5 500 kandydatów na 545 miejsc w Konstytuancie wysunęły organizacje prorządowe, ponieważ z oficjalnych wypowiedzi Nicolasa Maduro wynika, iż jej zadaniem będzie m.in. maksymalne przedłużenie mandatu prezydenta, który wygasa w styczniu 2019 roku.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie