Einstein pokazujący język. 125 tys. dolarów za słynne zdjęcie

Kultura
Einstein pokazujący język. 125 tys. dolarów za słynne zdjęcie
Dom aukcyjny Nate D. Sanders

Zdjęcie Alberta Einsteina pokazującego język sprzedano na aukcji za 125 tys. dolarów. Na aukcji może skorzystać Uniwersytet Hebrajski, ponieważ to tej uczelni Einstein przekazał m.in. prawa do swego wizerunku. Zdjęcie wystawione na sprzedaż było podpisane przez słynnego niemieckiego fizyka żydowskiego pochodzenia.

Autorem zdjęcia wykonanego 14 marca 1951 r. podczas przyjęcia z okazji 72. urodzin Einsteina jest Arthur Sasse. Przyjęcie zorganizowali nobliście jego koledzy z Instytutu Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie Princeton.


Fotograf próbował nakłonić naukowca, by uśmiechnął się, ale Einstein zdecydowanie odmawiał. W pewnej chwili odwrócił się w stronę Sasse’a i pokazał mu język.

 

Zdjęcie rozśmieszyło Einsteina

 

Agencja United Press International, dla której Sasse wykonał zdjęcie, nie chciała go publikować. Gdy w końcu do tego doszło, fotografia tak rozśmieszyła Einsteina, że zamówił kilka odbitek. Wszytskie podpisał i rozdał przyjaciołom.


Cena wywoławcza odbitki o wymiarach 7'' x 10'' wynosiła 100 dolarów. Została podbita do 125 tys. dolarów o czym dom aukcyjny Nate D. Sanders poinformował w czwartek. Nie ujawniono, kto kupił pracę.


Na zdjęciu Einstein siedzi pomiędzy dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych Frankiem Aydelotte'em a jego żoną.


jewish.pl, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie