Czołgi, wyrzutnie rakietowe i bombowce. Wielka parada wojskowa w Chinach

Świat

Prezydent Chin Xi Jinping dokonał w niedzielę rano przeglądu wojsk w bazie wojskowej Zhurihe w prowincji Mongolia Wewnętrzna. Parada wojskowa została zorganizowana w 90. rocznicę utworzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Oprócz przemarszu wojsk piechoty, w ramach parady odbył się pokaz czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakietowych, bombowców strategicznych dalekiego zasięgu Xian H-6K, chińskich myśliwców pokładowych Shenyang J-15, będących zmodyfikowaną wersją rosyjskiego samolotu Su-33 oraz maszyn typu Chengdu J-20, czyli prototypowego chińskiego myśliwca piątej generacji wykonanego w technologii obniżonej wykrywalności.

 

Prezydent Chin Xi Jinping, która przybył w niedzielę do Mongolii Wewnętrznej, aby dokonać przeglądu wojsk, powiedział zwracając się do żołnierzy, że "silna armia jest teraz potrzebna Chinom bardziej niż kiedykolwiek".

 

Sprzeciw wobec działań Pjongjangu

 

Chiny są zaniepokojone wzrostem napięć w regionie Azji i Pacyfiku, które same też częściowo generują. Po piątkowej próbie balistycznej Korei Płn. władze w Pekinie wyraziły sprzeciw wobec działań Pjongjangu "sprzecznych z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa (ONZ) i życzeniami społeczności międzynarodowej", ale też nie omieszkały zaznaczyć, że nie podobają się jej zaplanowane na bieżący weekend wspólne ćwiczenia wojsk USA-Japonii i Korei Płd.

 

W Pekinie wyrażono nadzieję, że "wszystkie strony zachowają ostrożność, by zapobiec dalszej eskalacji napięć oraz wspólnie chronić pokój i stabilność w regionie".

 

Pierwszy raz prezydent dokonał przeglądu wojsk

 

Agencja Xinhua podkreśla, że podobna defilada wojskowa odbywa się w Chinach po raz pierwszy od 1949 r., tj. od rewolucji komunistycznej w Państwie Środka. Po raz pierwszy też prezydent Xi wziął udział w przeglądzie wojsk odbywającym się w warunkach polowych - zaznacza agencja.

 

Niedzielna defilada, która antycypuje święto armii przypadające na 1 sierpnia, znajduje swój odpowiednik jedynie w wielkiej paradzie zorganizowanej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii i zakończenia II wojny światowej na Dalekim Wschodzie, która odbyła się 3 września 2015 r.

 

W defiladzie tej, określanej jako największa parada wojskowa w historii komunistycznych Chin, uczestniczyło ponad 12 tys. żołnierzy, 500 pojazdów wojskowych z różnymi rodzajami broni oraz 200 samolotów. Chińskie siły zbrojne liczą obecnie ok. 2,3 mln żołnierzy i zajmują pod tym względem pierwsze miejsce na świecie. Budżet wojskowy Chin, wynoszący ok. 130 mld dolarów, ustępuje jedynie amerykańskiemu (581 mld dolarów).

 

PAP, fot. Reuters

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie