Koniec bojkotu. Palestyńczycy powrócili na Wzgórze Świątynne

Świat
Koniec bojkotu. Palestyńczycy powrócili na Wzgórze Świątynne
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Po dwóch tygodniach bojkotu Palestyńczycy powrócili w sobotę na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, aby modlić się bez przeszkód w meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale. Powodem bojkotu były zastosowane przez Izrael nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Władze izraelskie zastosowały te środki na jerozolimskim Starym Mieście po tym, gdy trzech izraelskich Arabów zastrzeliło 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów. Byli to izraelscy druzowie.

 

Już w piątek po południu Izraelczycy zawiesili ograniczenia w dostępie do Wzgórza Świątynnego wprowadzone dla mężczyzn poniżej pięćdziesiątego roku życia.

 

Zniesiono ograniczenia

 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni muzułmanie, odmawiając poddania się kontroli policyjnej dokonywanej m.in. za pomocą umieszczonych przy wejściach do świętych miejsc wykrywaczy metali, zbierali się na modły na ulicach Starego Miasta.

 

Islamskie władze potwierdziły, że dostęp do świętych miejsc został w sobotę ponownie otwarty, a ograniczenia zniesione, dzięki czemu tradycyjne modły mogą się odbywać niemal normalnie, chociaż dochodziło w Jerozolimie do drobnych incydentów i starć.

 

Na całym okupowanym przez Izrael terytorium Zachodniego Brzegu oraz w Strefie Gazy, jak podały źródła policyjne, w wyniku starć między Palestyńczykami a wojskiem izraelskim zostało zranionych 220 osób; zginęło sześć osób.

 

Rewizje w redakcjach palestyńskich mediów  

 

W ciągu szesnastu dni eskalacji napięcia doszło do zabójstwa trzech członków rodziny izraelskich osadników. Zabójca, 20-letni Palestyńczyk, wtargnął do ich domu z okrzykiem, iż czyni to "w obronie meczetu Al-Aksa".

 

Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat poinformował w sobotę dziennikarzy, że policja dokonała rewizji w redakcjach palestyńskich mediów w Ramallah, siedzibie władz Autonomii Palestyńskiej. Policja, jak oświadczył, przeprowadziła także rewizję w redakcji palestyńskiego wydania pisma "Russia Today".

 

Również palestyńskie Ministerstwo Informacji zakomunikowało, że "wojsko wtargnęło do lokali różnych mediów w tym mieście, aby próbować ograniczyć rozpowszechnianie w świecie informacji o ostatnich działaniach władz izraelskich".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie