Witek: w naszym przekonaniu Kamiński i Wąsik są ułaskawieni

Polska
Witek: w naszym przekonaniu Kamiński i Wąsik są ułaskawieni
Polsat News

- W naszym głębokim przekonaniu Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są osobami ułaskawionymi i normalnie mogą wypełniać swoje obowiązki - mówiła w piątek szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek, odnosząc się do sporu kompetencyjnego na linii Sąd Najwyższy - prezydent. W ocenie rzecznika SN, sędziego Michała Laskowskiego, w tym przypadku nie ma takiego sporu.

- W konstytucji nie ma żadnego zapisu mówiącego, że prawo łaski jest czymś uwarunkowane. To jest prawo, które należy się prezydentowi RP i z tego prawa prezydent Duda skorzystał - mówiła Elżbieta Witek w piątek w TVP.

 

- W naszym przekonaniu głębokim obaj panowie są ułaskawieni i normalnie mogą wypełniać swoje obowiązki - dodała minister. Zwróciła jednocześnie uwagę, że to co się dzieje wokół tej sprawy jest "także przyczynkiem pokazującym, że zmiany w systemie sądownictwa są naprawdę bardzo konieczne". - Żeby żaden obywatel nigdy nie znalazł się w takiej sytuacji, że sąd stanie przeciwko niemu, mimo argumentów, mimo dowodów i odmówi mu prawa albo do obrony, albo do odwołania się do sądu wyższej instancji, czy np. trybunału międzynarodowego - mówiła.

 

Prezes TK: Sąd Najwyższy złamał prawo

 

Od 8 czerwca w Trybunale Konstytucyjnym toczy się postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym ws. prawa łaski, jakie zastosował Duda wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W ocenie prezes TK Julii Przyłębskiej Sąd Najwyższy złamał prawo, nie zawieszając postępowania w ich sprawie do czasu rozstrzygnięcia przez TK tego sporu.

 

W czerwcu br. prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK przepis Kodeksu postępowania karnego pozwalający wnosić kasację na niekorzyść podsądnego w przypadku zastosowania wobec niego aktu łaski przez prezydenta.

 

1 sierpnia Sąd Najwyższy zbada wniosek Prokuratora Generalnego o zawieszenie sprawy kasacyjnej w sprawie Kamińskiego i innych b. szefów CBA - z powodu badania przez TK sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN co do prawa łaski.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie