Uszkodzona elewacja sądu po protestach w Gdańsku. Wszczęto postępowanie

Polska
Uszkodzona elewacja sądu po protestach w Gdańsku. Wszczęto postępowanie
PAP/Adam Warżawa

Prokuratura sprawdza, kto i w jakich okolicznościach uszkodził elewację Sądu Okręgowego w Gdańsku, przed którym odbywały się ostatnio manifestacje przeciwko reformom sądownictwa. Osmolony został fragment bocznych drzwi wejściowych. Pomorski KOD deklaruje gotowość pokrycia szkód.

O wszczęciu postępowania w tej sprawie przez Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

 

- Przechodząca obok budynku sądu osoba zauważyła, że po protestach, z jednego z pozostawionych zniczy poszedł ogień na elewację. Zawiadomiła o tym policję. Świadek złożył też zeznania - dodała rzeczniczka prokuratury.

 

Wyjaśniła, że chodzi o czyn nieumyślny dotyczący jednego z przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności bądź więzienia do lat dwóch.

 

"Koszty mają zostać pokryte z ubezpieczenia, które posiada sąd"

 

Michał Szulc z pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji, które organizowało kilkudniowe wiece "Łańcuch światła" przed gdańskim sądem powiedział, że nie wiem, czego dokładnie dotyczy postępowanie, bo o całej sprawie dowiedział się z mediów.

 

Wyjaśnił, że już w trakcie manifestacji, kiedy odkryte zostało uszkodzenie fasady budynku, działacze KOD skontaktowali się z osobami odpowiedzialnym za administrację w sądzie i deklarowali chęć pokrycia strat. Na jednym w wieców zorganizowano nawet na ten cel specjalną zbiórkę pieniędzy wśród uczestników zgromadzenia. - Z mojej wiedzy wynika, że koszty naprawy szkody mają zostać pokryte jednak z ubezpieczenia, które posiada sąd - dodał.

 

"Świeczki stały mniej więcej metr od muru"

 

- Nie unikaliśmy odpowiedzialności w tej sprawie. Jestem zaskoczony, że osmolenie fragmentu drzwi do sądu jest tak wysokie (ok. 2,5 metra - red.), tym bardziej, że staraliśmy się utrzymać porządek i świeczki stały mniej więcej metr od muru na folii aluminiowej. Za każdym razem na zakończenie manifestacji pytałem też policję czy mamy świeczki zostawić na miejscu. Najczęściej odpowiedź z ich strony brzmiała, że mogą zostać - wyjaśnił działacz KOD.

 

Szulc dodał, że kontaktował się także z konserwatorem zabytków, aby ustalić, czy pomorski KOD może pomóc w oczyszczeniu elewacji i niezbędnych naprawach.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie