"Polacy są dumnym narodem i nie pozwolą sobie narzucać czyjejś woli" - Tarczyński o działaniach Komisji Europejskiej

Polska

Komisja Europejska daje Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów z sądownictwem i grozi sankcjami. - Aby cokolwiek złego stało się Polsce, potrzebna jest jednomyślność, a tej wśród państw UE nie będzie - stwierdził Dominik Tarczyński z PiS. - Sytuacja trochę się zmieniła przez weta prezydenta, ale obawiam się, że Andrzej Duda zostanie zaszantażowany - powiedział Tomasz Cimoszewicz z PO.

Zdaniem Tarczyńskiego inne procedury (niż uruchomienie art. 7 - red.) także nie są możliwe do wprowadzenia "ponieważ Węgry, Austria oraz inne kraje zapowiedziały, że takiego procesu nie poprą, nie będą głosowały przeciwko Polsce".

 

"Kłamstwo i straszenie Polaków"

 

- To nie jest realne, a to co mówił Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna to jest tylko i wyłącznie kłamstwo, straszenie Polaków. Po drugie Polska jest dumnym narodem, Polacy są dumnym narodem i nie pozwolą sobie narzucać czyjejś woli, szczególnie człowieka, który pochodzi z kraju, w którym nie ma Trybunału Konstytucyjnego a mówi o rządach prawa - powiedział polityk PiS.

 

Według Cimoszewicza, premier Węgier Viktor Orban choć stwierdza, żeby "się odczepić od Polski", to od teraz bardziej negocjuje z KE, co może zyskać, gdy ewentualnie zmieni swoje zdanie.

 

Polityk PO podkreślił także, że sytuacja zmieniała się po wetach prezydenta. - Ale prezes PiS przyznał w jednym z wywiadów, że kolanem będzie przepychał te reformy, niezależnie od tego, co powie prezydent. Obawiam się, że Andrzej Duda zostanie zaszantażowany - powiedział.

 

Spór o wycinkę Puszczy Białowieskiej

 

Politycy rozmawiali także o decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Cimoszewicz ostrzegł, że zignorowanie unijnego zalecenia skończy się wysokimi karami.

 

- Ten konfrontacyjny sposób działań ministra środowiska nie rokuje dobrze. Zobaczymy, jaki będzie wyrok. Jeśli ten wyrok będzie karą finansową, będzie ona wynosiła miliony - powiedział.


Z kolej Dominik Tarczyński stwierdził, że rząd realizuje wolę wyborców, a wycinka jest przeprowadzana dla dobra Puszczy Białowieskiej. - Polska to nie jest jakieś miejsce na mapie, jakiś fragment wyrysowany. To jest dumny naród, który wypowiedział się w wyborach, i który teraz wypowiada się tak na temat naszych działań rządowych i na temat tego, jak traktuje nas Unia - powiedział.

 

Wyniki głosowania

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: "czy działania Unii Europejskiej wzmocnią PiS?".

 

Odpowiedzi: "TAK" udzieliło 56.5 proc. głosujących, "NIE" odpowiedziało 43,5 proc.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

hlk/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie