"Przekroczenie uprawnień". Zarzuty dla wrocławskich policjantów, którzy mieli uderzyć 82-latkę

Polska

Zarzuty przekroczenia uprawnień postawiła w piątek wrocławska prokuratura dwojgu policjantom, którzy w trakcie interwencji mieli uderzyć 82-letnią kobietę. Policjanci interweniowali w związku z kradzieżą w sklepie, której miała dopuścić się starsza kobieta.

Jak powiedział w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, dwojgu policjantom postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień. - Nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień - powiedziała prok. Klaus. Funkcjonariuszom grozi do trzech lat więzienia. Prokuratura nie zastosowała środków zapobiegawczych.

 

Do wydarzeń, które są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa doszło w grudniu 2015 r. w sklepie przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. Postępowanie zostało wszczęte w czwartek, po tym jak śledczy otrzymali materiały z Komendy Miejskiej Policji. Zostały one sporządzone w związku z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko tym funkcjonariuszom.

 

Prokuratura podała, że podczas interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej 82-letnia kobieta został dwukrotnie uderzona ręką przez policjantów, była też szarpana. - Zastosowano wobec niej, nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego w postaci użycia siły fizycznej, to jest obezwładnienia i założenia kajdanek na ręce - dodała prok. Klaus.

 

Policjanci zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie