"Fundamentalne sprawy dot. bezpieczeństwa". Nowoczesna składa 16 interpelacji do ministrów

Polska
"Fundamentalne sprawy dot. bezpieczeństwa". Nowoczesna składa 16 interpelacji do ministrów
PAP/Radek Pietruszka

Nowoczesna zapowiada złożenie 16 interpelacji do ministrów z pytaniami o "fundamentalne sprawy dotyczące bezpieczeństwa" - poinformował w piątek poseł Adam Szłapka (N). Większość pytań skierowanych jest do szefa MON Antoniego Macierewicza i ma związek z książką Tomasz Piątka.

Pod koniec czerwca szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka, autora książki "Macierewicz i jego tajemnice". Wcześniej, politycy opozycji wezwali ministra obrony, by wytłumaczył się z powiązań z b. współpracownikami SB oraz służb ZSRR i Rosji, które wymienia w swej książce Tomasz Piątek.

 

Na piątkowym briefingu przed Sejmem Szłapka wskazał, że osoby zajmujące się bezpieczeństwem Polski powinny być jak "żona Cezara - poza jakimikolwiek podejrzeniami". - Jeżeli jakiekolwiek podejrzenia się pojawiają o związki z obcymi służbami, czy o związki ze światem przestępczym, one powinny natychmiast być natychmiast rozwiązane - stwierdził poseł.

 

- Niestety, po publikacji książki Tomasza Piątka taka odpowiedź ani ze strony ministerstwa, ani ze strony Antoniego Macierewicza nie padła - zauważył.

 

M.in. relacje personalne szefa MON

 

Szłapka poinformował, że w związku z tym złoży 16 interpelacji z pytaniami o "fundamentalne sprawy dotyczące bezpieczeństwa" do ministrów, głównie do szefa MON. - Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa obywatele powinni mieć absolutną pewność, że ich bezpieczeństwem zajmuje się człowiek, który jest poza jakimikolwiek podejrzeniami"- uzasadnił.

 

Szłapka w swoich interpelacjach pyta szefa MON m.in. o szczegóły złożonego zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka. Polityk zadaje także pytania o Wojska Obrony Terytorialnej, powiązania resortu obrony narodowej z Grupą Radius i Narodowym Centrum Studiów Strategicznych, czy o relacje personalne ministra m.in. z byłym amerykańskim senatorem Alfonsem d’Amato.

 

Pytania również do Adamczyka, Morawieckiego i Waszczykowskiego

 

Poseł skieruje też interpelacje do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, ministra finansów Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

 

Jak można przeczytać, m.in. na portalu gazeta.pl, Tomasz Piątek, dziennikarz "Gazety Wyborczej" przez półtora roku badał koneksje ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Rezultaty swojego śledztwa opublikował w książce pt. "Macierewicz i jego tajemnice". Jak twierdzi Piątek, jego półtoraroczne śledztwo wykazało powiązania Antoniego Macierewicza m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze