"Weto prezydenckie było uzgodnione z Jarosławem Kaczyńskim" - Elżbieta Jakubiak w "Brutalnej Prawdzie"

Polska

- W umyśle prezesa Kaczyńskiego Andrzej Duda został rozpoznany nie tylko jako człowiek nielojalny, ale jako zdrajca - powiedział w programie "Brutalna Prawda. Durczok Ujawnia" politolog dr Marek Migalski. Z takim stwierdzeniem nie zgodziła się Elżbieta Jakubiak. - Zakładam, że weto prezydenta było uzgodnione z Jarosławem Kaczyńskim - powiedziała b. szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Uważam, że prezes Kaczyński już postanowił, że Andrzej Duda nie będzie kandydatem PiS w 2020 roku. Kaczyński będzie wolał przegrać wybory prezydenckie w 2020 roku, niż pomóc wygrać Andrzejowi Dudzie - powiedział dr Migalski.

 

"Woli przegrać wybory prezydenckie"

 

Dodał, że dla prezesa PiS partia była zawsze najważniejsza i "w tym znaczeniu on woli przegrać wybory prezydenckie i zachować kontrolę nad partią, niż pozwolić wygrać Andrzejowi Dudzie i w ten sposób zbudować alternatywny dla siebie ośrodek budowania prawicy pod patronatem Andrzeja Dudy".

 

- Zgadzam się tylko w tej kwestii, że Jarosław Kaczyński uważa system partyjny za najważniejszy element demokracji. Mogłabym się też zgodzić z tym, że też upatruje pewnego ruchu prezydenckiego, ale wydaje mi się, że  jeszcze nie w tej kadencji - powiedziała Elżbieta Jakubiak.

 

W jej opinii, "Andrzej Duda w następnej kadencji, kiedy wygrałby wybory, mógłby zacząć budować własne ugrupowanie, które ruszyłoby do wyborów i weszło do parlamentu".

 

Zdaniem byłej szefowej Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, "weto prezydenckie było uzgodnione z Jarosławem Kaczyńskim". - Mam na poparcie fakty. Po pierwsze Jarosław Kaczyński gasi pożar, którym była rosnąca pozycja ministra sprawiedliwości. Wszystkie te ustawy, które przygotował minister sprawiedliwości dawały mu niesamowite uprawnienia i zwiększały kompetencje ministra sprawiedliwości, który jest potężnym człowiekiem i tak i tak - powiedziała Jakubiak.

 

"To jest wojna na górze"

 

Jej zdaniem Kaczyńskiemu udało się jednocześnie wygasić uliczne demonstracje oraz pokazać, że opozycja wcale nie jest zjednoczona. - Za chwilę znowu zaczną się spory między Petru, a Schetyną - stwierdziła.

 

W ocenie dr. Migalskiego, taka koncepcja zakładałaby, że "głównym przeciwnikiem Jarosława Kaczyńskiego jest Zbigniew Ziobro, którego jest w stanie zdymisjonować w ciągu jednego dnia".

 

- Prezes ma większy kłopot: prawdziwy, realny, psychologiczny i polityczny konflikt z głową państwa. To się zaczęło, tego się już nie da zatrzymać, to jest po prostu wojna na górze niekontrolowana przez prezesa i nie sądzę, żeby prezes miał dzisiaj pomysł na to jak sobie z tym poradzić - powiedział były eurodeputowany.

 

Polsat News

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie