Nieprawidłowości w 13 trumnach, zamiana dwóch ciał. Prokuratura o wynikach ekshumacji

Polska
Nieprawidłowości w 13 trumnach, zamiana dwóch ciał. Prokuratura o wynikach ekshumacji
Polsat News

Są już znane wyniki badań genetycznych 32 z 33 ofiar katastrofy smoleńskiej, które ekshumowano na polecenie Prokuratury Krajowej. Wynika z nich m.in., że w 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał.

Jak poinformowała w czwartek prokuratura, do końca czerwca 2017 r. Zespół Śledczy Nr I Prokuratury Krajowej przeprowadził 33 ekshumacje. "Znane są wyniki badań genetycznych dotyczących 32 z nich. W 2 przypadkach stwierdzono zamianę ciał, a w jednym ujawniono w trumnie tylko pół ciała zmarłego. W 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał kilku osób" - podano. Wcześniej informowano, że nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

PK poinformowała, że na 3 sierpnia wezwano na przesłuchanie w charakterze świadka b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Postępowanie, w którym składa on zeznania, dotyczy niedopełnienia w kwietniu 2010 r. obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegających na tym, że nie uczestniczyli oni w Rosji w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie