"Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa". Komentarz szefa węgierskiego MSZ

Świat
"Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa". Komentarz szefa węgierskiego MSZ
PAP/EPA/NOEMI BRUZAK

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie podkreślał, że Węgrom należy się wsparcie w ramach współpracy gospodarczej.

 

Odnosząc się do krytycznej wobec Węgier i Polski wypowiedzi kanclerza Austrii Christiana Kerna, Szijjarto oznajmił, że w Europie trwa kampania przeciw krajom, które nie są skłonne przyjmować nielegalnych imigrantów i w kampanii tej stosuje się dwojakie narzędzia - groźby prawne i finansowe.

 

Kern w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zagroził w czwartek Polsce i Węgrom obcięciem funduszy w przyszłym budżecie UE. - Polska i Węgry to dwa kraje, które wykazują niewielką gotowość do przestrzegania europejskich reguł - oświadczył polityk, dodając, że oba wymienione kraje "całkowicie się uchylają" od udziału w relokacji uchodźców.

 

"Istnieje plan Sorosa"

 

Szijjarto wyraził przekonanie, że istnieje "plan Sorosa" dotyczący tego, w jaki sposób nakłonić groźbami kraje do przyjęcia migrantów. W ocenie ministra Kern swą deklaracją dołączył do grona lewicowo-liberalnych polityków, którzy popierają ten plan. Zdaniem węgierskiego rządu George Soros chce sprowadzić do UE milion migrantów, każdemu dać 15 tys. euro, rozdzielić ich między kraje unijne i ustanowić europejską agencję ds. imigracji, która odbierze państwom narodowym prowadzenie własnej polityki w tej kwestii.

 

Szef węgierskiej dyplomacji przypomniał, że monarchia austro-węgierska już nie istnieje i decyzje o losie Węgrów nie zapadają już w Wiedniu. Zaapelował do Kerna, by "nie tęsknił" do przysługujących Węgrom funduszy unijnych.

 

Odnosząc się do słów Kerna o solidarności, Szijjarto podkreślił, że żaden kraj nie jest tak solidarny z Austrią jak Węgry, gdyż broniąc swojej granicy, bronią one również Austrii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie