"Minister Mariusz Kamiński chce zbadania Fundacji Otwarty Dialog"

Polska
"Minister Mariusz Kamiński chce zbadania Fundacji Otwarty Dialog"
PAP/Tomasz Gzell

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do szefa MSZ o kontrolę Fundacji Otwarty Dialog - poinformował w czwartek rzecznik prasowy ministra Stanisław Żaryn.

- 25 lipca 2017 roku Minister Mariusz Kamiński skierował do Ministra Spraw Zagranicznych pismo z wnioskiem o skontrolowanie działalności Fundacji Otwarty Dialog - poinformował PAP Żaryn. O wniosku ministra Kamińskiego jako pierwszy poinformował portal wpolityce.pl.

 

- Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa - uzasadnił wniosek do MSZ.

 

Kamiński napisał w tej sprawie do Witolda Waszczykowskiego, ponieważ to MSZ sprawuje ustawowy nadzór nad Fundacją.

 

Wpis "nawołujący do przemocy"

 

W liście do min. Waszczykowskiego minister koordynator prosi o "podjęcie działań kontrolnych, a także informacje, czy Fundacja Otwarty Dialog korzysta z wsparcia finansowego MSZ lub innych instytucji publicznych" - podał Żaryn.

 

Rzecznik zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma "bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce".

 

- Tekst Pana Kramka został powielony przez Fundację, co rodzi podejrzenie, że działania Fundacji wykraczają poza statutowe zapisy - uzasadnił.

 

"Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!"

 

O sprawie działalności o Fundacji Otwarty Dialog informowały m.in. telewizyjne "Wiadomości", które podały, że Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog jest autorem instrukcji "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Pojawiła się ona w internecie i zawierała informacje co robić, aby obalić polski rząd.

 

W materiale "Wiadomości" podkreślono, że Bartosz Kramek jest członkiem rady Fundacji Otwarty Dialog. Podano też, że w radzie jest mec. Jacek Świeca, biznesowo powiązany z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem WSI i prezesem Stowarzyszenia "Sowa", które zrzesza byłych oficerów WSI. Z kolei prezesem Fundacji Otwarty Dialog jest Lyudmyla Kozlowska, prywatnie żona Kramka - poinformowały "Wiadomości".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie