Język chiński w szkołach na... Białorusi. "W celu realizacji umów zawieranych na najwyższym szczeblu"

Świat
Język chiński w szkołach na... Białorusi. "W celu realizacji umów zawieranych na najwyższym szczeblu"
Wikimedia.org/Enoch Lai

Minister edukacji Białorusi Ihar Karpienka oświadczył, że od 1 września białoruscy uczniowie będą się uczyć chińskiego. Nie podał jednak szczegółów. - Od następnego roku szkolnego nauka chińskiego zostanie rozszerzona i proces będzie kontynuowany - zapowiedział szef resortu edukacji.

- To warunek realizacji dużych projektów społeczno-ekonomicznych i inwestycyjnych, wśród których szczególnie wyróżnia się Chińsko-Białoruski Park Przemysłowy "Biały kamień" - podkreślił minister na spotkaniu z rektorem Hefejskiego Uniwersytetu Technicznego Lian-Lianem.


Minister przypomniał, że na Białorusi działają już tak duże chińskie firmy jak Huawei, ZTE, czy też przedsiębiorstwa budowlane.


- Wszystko to świadczy jak  ważne jest  rozpoczęcie nauki języka chińskiego przez obywateli naszego kraju w celu realizacji umów zawieranych na najwyższym szczeblu - dodał Karpienka.


Białoruskie media zauważają, że choć prezydent Alaksandr Łukaszenka zapewniał w maju, iż podczas szczytu "Jeden pas, jedna droga"  miał uzyskać od Chińczyków obietnicę zainwestowania 2,5 mld dol. w białoruską gospodarkę, to w rzeczywistości z roku na rok chińskie inwestycje maleją, a zrealizowane projekty przynoszą straty.

 

belsat.eu

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie