Grabiec: deklarujemy wolę współpracy z prezydentem przy naprawie wymiaru sprawiedliwości

Polska

- Mamy deklarację prac ustawowych ze strony prezydenta i należałoby tę dobrą wolę wykorzystać. My deklarujemy wolę udziału, pomocy w naprawianiu systemu sprawiedliwości - powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej w programie "Graffiti" o ewentualnych zmianach w sądownictwie.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o sądach powszechnych. Mimo zawetowania przez niego dwóch ustaw – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, na ulicach wielu miast protestowano także przeciwko trzeciej, podpisanej przez niego ustawie.

 

W programie "Graffiti" Jan Grabiec był pytany o to, czy prezydent w "pakiecie" ustaw, nad którymi ma pracować, mógłby zaproponować także zmiany w sądach powszechnych, tak, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. Według komisji nowe przepisy naruszają niezawisłość sądów.

 

"Mamy deklarację praw ustawowych"

 

- Pan przewodniczący Schetyna zaapelował wczoraj do prezydenta Andrzeja Dudy, wskazał na prezydenta jako na ten podmiot, który może udzielić sensownej odpowiedzi na stanowisko Komisji Europejskiej - powiedział Grabiec. - Nie widać ze strony rządu żadnej próby naprawienia tego złego prawa, jeśli chodzi o ustawę o sądach powszechnych. Ale ze strony prezydenta mamy deklarację prac ustawowych, należałoby ją wykorzystać - powiedział.

 

- My jako przedstawiciele partii opozycyjnej deklarujemy wolę udziału, jeśli prezydent podejmie pracę ze środowiskami prawniczymi - stwierdził rzecznik PO. Dodał, że "w środowisku kancelarii prezydenta dojrzewa przekonanie, że trzeba wziąć odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce".

 

Stanowisko Komisji Europejskiej

 

W środę Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko w związku z nowelizacją ustawy o sądach powszechnych.

 

- Ustawa w sprawie sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji - powiedział w środę na konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans.

 

W swoim oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że "kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana".

 

Na konferencji Timmermans zapowiedział, że Komisja Europejska zaleca Polsce rozwiązanie problemów związanych z wymiarem sprawiedliwości w ciągu miesiąca.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie