Elektroniczne wizy dla cudzoziemców do obwodu kaliningradzkiego. Od lipca przyszłego roku

Świat
Elektroniczne wizy dla cudzoziemców do obwodu kaliningradzkiego. Od lipca przyszłego roku
commons.wikimedia.org/Gummy-beer/CC0 1.0

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział we czwartek, że rząd planuje wprowadzić w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim elektroniczne wizy dla cudzoziemców z dniem 1 lipca 2019 r. Miedwiediew pokreślił, że projekt ruszy po dopracowaniu kwestii technicznych. Cel innowacji to "rozwój turystyki i biznesu".

Zdaniem rosyjskiego premiera wprowadzenie elektronicznych wiz "przyczyni się do rozwoju turystyki, kontaktów biznesowych i międzyludzkich".

 

Władze obwodu kaliningradzkiego zabiegały o to, aby cudzoziemcy mogli go odwiedzać na podstawie wiz elektronicznych już od 2018 roku.

 

Według ich propozycji uproszczony mechanizm wjazdu na teren obwodu miałby dotyczyć trzech rodzajów podróży: w celach biznesowych, turystycznych i kulturalnych.

 

Cudzoziemcy mogliby składać wniosek wizowy poprzez stronę internetową MSZ Rosji. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji osoba aplikująca jedynie z wydrukowanym potwierdzeniem i paszportem będzie mogła pojawić się na przejściu granicznym. Elektroniczna wiza pozwoliłaby na siedmio-ośmiodniową wizytę na terenie obwodu.

 

W 2016 roku łączna liczba przekroczeń granicy polsko-rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim wyniosła około 4 milionów. Dane dotyczą obywateli obu krajów. Liczby te spadły o około 20 proc. w porównaniu z 2015 rokiem. W zeszłym roku Polska zawiesiła do odwołania mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim.

 

Podobny system uproszczonych procedur wizowych działa już we Władywostoku i pozwala cudzoziemcom na wjazd przez punkty graniczne na obszarze wolnego portu Władywostok i pobyt na terenie pięciu regionów na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie