113 Palestyńczyków ucierpiało w przepychankach w Jerozolimie

Świat
113 Palestyńczyków ucierpiało w przepychankach w Jerozolimie
PAP/EPA/Fayiz Abu Rmeleh

113 Palestyńczyków ucierpiało w czwartek w starciach z policją, gdy tysiące muzułmanów ruszyło do meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, gdzie wobec gwałtownych protestów władze Izraela zrezygnowały ostatecznie z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Według policji do przepychanek doszło, gdy z tłumu wiernych na Wzgórzu Świątynnym w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie. Powstał chaos, gdy policja użyła granatów hukowych, próbując opanować tłum prący naprzód, gdy po kilku godzinach otwarto ostatnią bramę prowadzącą do meczetu Al-Aksa - informuje agencja Reuters.

 

Agencja pisze, że grupa młodych ludzi wdrapała się na dach meczetu, by zatknąć tam palestyńskie flagi, które izraelska policja wkrótce zarekwirowała.

 

Palestyńczycy winą za przepychanki obarczają Izraelczyków; twierdzą, że nie pozwalali oni otworzyć jednego z wejść na Wzgórze Świątynne.

 

Krwawe starcia Palestyńczyków z izraelskimi siłami porządkowymi

 

Izrael zaostrzył środki bezpieczeństwa na Starym Mieście w Jerozolimie, gdy 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez trzech izraelskich Arabów.

 

Nowe zasady dostępu do Wzgórza Świątynnego i zaostrzenie środków bezpieczeństwa na Starym Mieście doprowadziły w ostatnim czasie do krwawych starć między Palestyńczykami a izraelskimi siłami porządkowymi. Według muzułmanów umieszczenie bramek i innych środków bezpieczeństwa było próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym - miejscem świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów.

 

Zaostrzone środki bezpieczeństwa usunięto

 

W czwartek rano władze izraelskie usunęły kamery przy wejściach i metalowe barierki; we wtorek usunięto bramki z wykrywaczami metalu u wejść na Wzgórze Świątynne.

 

Usunięcie barier i innych środków bezpieczeństwa jest poważnym zwrotem dokonanym przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu - pisze Reuters. Zauważa, że gdy Palestyńczycy świętują, przeciwnicy polityczni premiera Izraela zarzucają mu słabość.

 

Po usunięciu przez izraelskie władze środków bezpieczeństwa wprowadzonych u wejść na Wzgórze Świątynne muzułmańscy duchowni wezwali w czwartek wiernych do powrotu do modlitw w mieszczącym się tam meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie