Wniosek Prokuratora Generalnego o zawieszenie postępowania ws. Kamińskiego. Dodatkowe posiedzenie Sądu Najwyższego 1 sierpnia

Polska
Wniosek Prokuratora Generalnego o zawieszenie postępowania ws. Kamińskiego. Dodatkowe posiedzenie Sądu Najwyższego 1 sierpnia
Polsat News

1 sierpnia ma się odbyć dodatkowe posiedzenie Sądu Najwyższego, by rozpatrzeć dwa wnioski o zawieszenie postępowania kasacyjnego ws. Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. Ich ułaskawienie siedmioro sędziów SN uznało w maju za "niewywołujące skutków procesowych". Rzecznik SN Michał Laskowski potwierdził, że do Sądu wpłynęło pismo w tej sprawie od prezes Trybunału Konstytucyjnego.

O dodatkowym posiedzeniu poinformował Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Jak dodał, chodzi o wniosek prokuratora generalnego i obrony. Dodał, że nie zmieniono terminu rozpoznania kasacji, który wyznaczony jest na 9 sierpnia. Jeśli jednak SN przychyli się do wniosków o zawieszenie postępowania, termin ten będzie nieaktualny - zaznaczył.

 

Pisma od prezes TK do Sądu Najwyższego

 

Według ustaleń OKO.Press w tym tygodniu do Sądu Najwyższego wpłynęły dwa pisma od prezes TK Julii Przyłębskiej do prezes Sądu Najwyższego.

 

Pierwsze ma informować, że na wniosek marszałka Sejmu, Trybunał wszczął postępowanie dotyczące sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Trybunał ma rozstrzygnąć, czy Sąd Najwyższy mógł dokonać wykładni Konstytucji w sprawie decyzji, którą podjął prezydent.

 

Drugie to kopia wniosku z Prokuratora Krajowego. Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand powiedział, że chce by TK dołączył pismo do akt sprawy sporu kompetencyjnego.

 

Posiedzenie w celu rozpoznania wniosku Prokuratora Generalnego

 

W czwartek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski potwierdził, że pismo od prezes TK Julii Przyłębskiej wpłynęło do Sądu.

 

Prezes Trybunału poinformowała w nim, że "zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym badanie przez TK sporu kompetencyjnego powinno spowodować zawieszenie postępowania w SN i poprosiła o przesłanie »odpisu postanowienia o zawieszeniu postępowania przed SN«".

 

Rzecznik dodał, że na 1 sierpnia wyznaczono posiedzenie w celu rozpoznania wniosku Prokuratora Generalnego, który formalnie zwrócił się o zawieszenie postępowania z powodu sporu kompetencyjnego.

 

Według ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, Trybunał rozstrzyga spory kompetencyjne, gdy "co najmniej dwa centralne konstytucyjne organy państwa" uznają się za właściwe - lub też niewłaściwe - do rozstrzygnięcia tej samej sprawy lub wydały w niej rozstrzygnięcia. Art. 86 par. 1 tej ustawy stanowi: "Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

 

Według Laskowskiego, "jest ocenne i dyskusyjne, czy mamy w ogóle do czynienia ze sporem kompetencyjnym". - W mojej ocenie takiej sytuacji nie ma, tu nie ma dwóch organów, które chcą rozstrzygać tę samą sprawę - powiedział. Dodał, że sprawę sporu będzie rozstrzygać TK.

 

- O tym, czy jest podstawa do zawieszenia postępowania w SN, nie mnie oceniać - dodał Laskowski - To będzie oceniał Sąd Najwyższy 1 sierpnia.

 

Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych - uznało 31 maja siedmioro sędziów Sądu Najwyższego - w odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w 2015 r. byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i innych członków kierownictwa CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

PAP, polsatnews.pl, oko.press

dk/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie