Trybunał Sprawiedliwości utrzymał Hamas na czarnej liście

Świat
Trybunał Sprawiedliwości utrzymał Hamas na czarnej liście
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w środę utrzymać palestyńskie ugrupowanie Hamas, które kontroluje Strefę Gazy, na unijnej liście organizacji terrorystycznych. Sprawę odesłano równocześnie do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji.

W uzasadnieniu Trybunał napisał, że unijny sąd pierwszej instancji "nie powinien był wykreślać Hamasu z unijnej listy organizacji terrorystycznych" i że sprawa zostaje mu odesłana.

 

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo wpisano na nią zbrojne ramię Hamasu, a następnie, we wrześniu 2003 roku, jego ramię polityczne.

 

W grudniu 2014 roku Sąd UE w Luksemburgu z powodów proceduralnych usunął Hamas z listy. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów tej organizacji. Jak wówczas informowano, decyzja "nie pociągała za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej".

 

W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy działań Hamasu przez "kompetentne władze", lecz wniosków przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

 

W środę Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że decyzja "kompetentnych władz" jest wymagana jedynie przed pierwszym wpisaniem na listę, a nie w przypadku odnowy.

 

Trybunał zatwierdził z kolei usunięcie z czarnej listy Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) ze Sri Lanki. LTTE zostały usunięte z listy w październiku 2014 roku, również z powodu błędów proceduralnych.

 

W styczniu 2015 roku Rada UE, czyli przedstawiciele rządów państw członkowskich, złożyła apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE, najwyższego sądu UE z siedzibą w Luksemburgu, aby anulował decyzje w sprawie Hamasu i LTTE.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie