Sprawca ataku z użyciem piły miał przy sobie kusze

Świat
Sprawca ataku z użyciem piły miał przy sobie kusze
PAP/EPA/ENNIO LEANZA

Mężczyzna, zatrzymany we wtorek po dokonaniu dzień wcześniej ataku przy użyciu piły łańcuchowej w mieście Szafuza na północy Szwajcarii, miał przy sobie dwie gotowe do strzału kusze - poinformował w środę szwajcarski prokurator Peter Sticher.

Poszukiwany z użyciem śmigłowca i psów tropiących bezdomny 50-latek został zatrzymany w mieście Thalwil na południe od Zurychu.

 

"Podczas zatrzymania podejrzany, który był sam i poruszał się na piechotę, nie stawiał oporu, zachowywał się spokojnie i współpracował (z policją)" - powiedział Sticher na konferencji prasowej.

 

"Domniemany sprawca miał przy sobie dwie gotowe do strzału kusze i dwie zaostrzone drewniane dzidy" - poinformował przedstawiciel prokuratury. "Nie znaleziono przy nim piły" - zastrzegł. Mężczyzna został skierowany na badania medyczne, do tej pory go nie przesłuchano - wyjaśnił prokurator.

 

Obrażenia jednej z osób szczególnie ciężkie


Karany wcześniej za nielegalne posiadanie broni 50-latek zaatakował w poniedziałek piłą łańcuchową pracowników filii kasy chorych w Szafuzie (niem. Schaffhausen). Rannych zostało pięć osób. Motywy ataku nie są znane; policja wykluczyła zamach terrorystyczny.

 

Mężczyznę ścigano międzynarodowym nakazem aresztowania, ponieważ zachodziły obawy, że mógł przebywać w sąsiednich Niemczech. Niemiecka policja również brała udział w poszukiwaniach. Przedstawiciel policji Ravi Landolt powiedział, że nie wiadomo, w jaki sposób mężczyzna wyrwał się z policyjnej obławy i przebył 60 km z miejsca przestępstwa do miejsca zatrzymania.

 

Źródło w służbach medycznych podało, że obrażenia jednej z osób są szczególnie ciężkie, ale jej życiu nic nie zagraża.

 

Szafuza to liczące ok. 36 tys. mieszkańców miasteczko na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie