Sprawa policjanta, który postrzelił 14-latka w trakcie pościgu umorzona

Polska
Sprawa policjanta, który postrzelił 14-latka w trakcie pościgu umorzona
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało pięciu nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka. Do zdarzenia doszło w listopadzie 2016 r. 16-latek nieposiadający prawa jazdy, zabrał bez wiedzy rodziców ich samochód. Na przejażdżkę wziął ze sobą czterech kolegów.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler powiedział, że dokonana analiza użycia broni służbowej nie wykazała, aby zachowanie funkcjonariusza wypełniało znamiona przekroczenia uprawnień służbowych.

 

Kierujący doprowadził do zderzenia z radiowozem

 

Policjanci radiowozem próbowali zatrzymać samochód po tym jak otrzymali wiadomość, że po mieście jeździ najprawdopodobniej pijany kierowca opla. 16-latek postanowił uciec stróżom prawa.

 

- Kierowca na odcinku 8 kilometrów nie stosował się do kilkukrotnych prób zatrzymania go, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zjeżdżał na przeciwległy pas, żeby uniknąć zatrzymania przez policję. Nie stosował się do znaków i sygnalizacji świetlnej, momentami prowadził pojazd ze znaczną prędkością dochodzącą do 160 km/h - powiedział rzecznik prasowy Maciej Meler.

 

Podczas pościgu 16-latek doprowadził do zderzenia z radiowozem. Wtedy jeden z policjantów z radiowozu strzelił w kierunku samochodu kierowanego przez nastolatka.

 

14-latek trafiony kulą

 

Kula przebiła karoserię i trafiła w plecy 14-letniego chłopca, siedzącego za kierowcą. 16-latek dopiero wtedy zatrzymał samochód. Rannego zabrano do szpitala, gdzie przeszedł operację usunięcia kuli z jamy brzusznej.

 

- Powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej określił charakter obrażeń, jako naruszających czynności narządów ciała na czas poniżej 7 dni - powiedział prokurator.

 

Podczas postępowania stwierdzono, że policjant "był uprawniony do użycia broni palnej podczas pościgu". Jak stwierdził prokurator Meler - "Pojazd stwarzał zagrożenie dla osób lub mienia, a wykorzystanie innych środków przymusu okazało się niewystarczające".

 

Sprawa 16-latka trafiła do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrzeszowie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie