Senat przegłosował rozpoczęcie debaty na temat wycofania Obamacare. Zdecydował głos wiceprezydenta

Świat
Senat przegłosował rozpoczęcie debaty na temat wycofania Obamacare. Zdecydował głos wiceprezydenta
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence.

Senat USA przegłosował we wtorek rozpoczęcie debaty na temat wycofania ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare. Głosowanie zakończyło się remisem, 50 do 50. Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence. Przeciwko byli wszyscy Demokraci (48) oraz dwóch Republikanów.

Głosowanie rozpoczyna debatę nad ustawą, która została wcześniej zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów.

 

Oczekuje się, że Republikanie będą brać pod uwagę unieważnienie części ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, między innymi nakaz posiadania przez wszystkich ubezpieczenia zdrowotnego pod groźbą grzywny.


Frakcje w Kongresie mają obawy co do proponowanych zmian

 

Centryści obawiają się, jak wpłyną one na sytuację osób, które posiadają tzw. istniejące wcześniej warunki medyczne, czyli np. przebyte wcześniej choroby zwiększające ryzyko zachorowania w przyszłości.

 

Przed wprowadzeniem Obamacare ubezpieczyciele mogli odmówić takiej osobie ubezpieczenia bądź żądać bardzo wysokich, wręcz niemożliwych do opłacenia składek. Konserwatyści natomiast uważają, że nowa ustawa powinna wycofać większość przepisów Obamacare oraz znacznie obniżyć wysokość składek.

 

"Zawróćcie zanim będzie za późno"


Reprezentujący Partię Demokratyczną senator Chuck Schumer zaapelował do Republikanów: "Chcemy z wami współpracować. Wiemy, że Obamacare nie jest doskonała, ale to, co proponujecie jest o wiele gorsze (…) zawróćcie zanim będzie za późno".

 

Kongresowe Biuro ds. Budżetu wyliczyło, że jeżeli nowe przepisy zostaną przegłosowane, to do roku 2026 około 23 mln osób nie będzie posiadało ubezpieczenia zdrowotnego. Donald Trump od początku swojej prezydentury zabiegał w Kongresie o wycofanie wprowadzonej w 2010 roku ustawy i zastąpienie jej lepszym i tańszym, jego zdaniem, rozwiązaniem. Była to także jedna z jego głównym obietnic podczas kampanii wyborczej w 2016 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie