Nie będzie śledztwa ws. SKOK i Fundacji na rzecz PZK

Polska
Nie będzie śledztwa ws. SKOK i Fundacji na rzecz PZK
Polsat News

Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku umorzył śledztwo ws. likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od tej decyzji odwołała się KNF. Prokurator Mariusz Marciniak poinformował, że śledztwo zostało umorzone wobec "braku ustawowych znamion czynu zabronionego".

Jak poinformował w środę prokurator Mariusz Marciniak z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, śledztwo zostało umorzone 26 czerwca wobec "braku ustawowych znamion czynu zabronionego". - W toku postępowania nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa - dodał.

 

KNF złożyła zażalenie


Odpis postanowienia prokuratury doręczono fundatorowi tj. Światowej Radzie Związków Kredytowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego - instytucji państwowej, która w marcu 2015 r., zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. KNF złożyła zażalenie, które rozpatrzy Sąd Okręgowy w Gdańsku.


Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2015 r.


Marciniak tłumaczył wówczas, że ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, że "po przeprowadzeniu w okresie od 4 grudnia 2010 r. do 31 października 2012 r. procesu likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych z siedzibą w Sopocie, majątek zlikwidowanej Fundacji, szacowany na ponad 77 mln zł, w wyniku różnego rodzaju transferów i przekształceń podmiotowych, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, finalnie znalazł się we władaniu prywatnego podmiotu gospodarczego S() I() N() G.B. z siedzibą w Sopocie".

 

SKOK-i objęto nadzorem KNF w 2012 r.


Śledztwo było prowadzone pod kątem art. 296, a w jego toku prokuratorzy sprawdzali, czy "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie doszło do nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych i wyrządzenia tej Fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".


SKOK-i działają w Polsce od 1992 r. System kas oszczędnościowo-kredytowych jest częścią światowego ruchu związków kredytowych; ideą takich związków jest to, że grupa ludzi wspólnie gromadzi oszczędności i udziela sobie wzajemnie pożyczek. W rozumieniu prawa SKOK nie jest bankiem. Działa w oparciu o ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Od października 2012 roku SKOK-i objęte zostały nadzorem KNF.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie