FBI aresztowało informatyka zatrudnionego przez Demokratów

Świat
FBI aresztowało informatyka zatrudnionego przez Demokratów
Wikimedia.org

FBI aresztowało w poniedziałek w międzynarodowym porcie lotniczym w Waszyngtonie podejrzanego o wyłudzenie kredytu bankowego informatyka zatrudnionego przez byłą przewodniczącą Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) Debbie Wasserman Schultz.

Urodzony w Pakistanie 37-letni Imran Awan miał zaciągnąć w Kongresowej Federalnej Unii Kredytowej (Congressional Federal Credit Union) kredyt hipoteczny w kwocie 283 tys. dolarów, ale był tylko najemcą, a nie właścicielem przedstawionego jako zabezpieczenie domu. Pieniądze przetransferował następnie do Pakistanu.


Gdy agenci FBI przy współpracy z funkcjonariuszami Urzędu Ceł i Ochrony Granic aresztowali Awana, miał on przy sobie bilet do stolicy Kataru Dauhy, a stamtąd do Lahauru w Pakistanie. Jego żona wraz dziećmi wyjechała w marcu z USA i zdaniem FBI nie zamierza tam powrócić.

 

Sąd zwolnił Awana z aresztu


Sąd zwolnił Awana z aresztu, ale ma on obowiązek noszenia urządzenia monitorującego wyposażonego w funkcję lokalizacji GPS oraz nieoddalania się od miejsca zamieszkania na więcej niż 50 mil (80 kilometrów). Termin jego wstępnego przesłuchanie wyznaczono na 21 sierpnia.

 
Służby mundurowe od miesięcy monitorowały Awana, który wystawiał Demokratom podwójne faktury za sprzęt elektroniczny taki jak komputery, tablety czy klawiatury. Bada się także, dlaczego informatycy umieszczali tzw. wrażliwe informacje w chmurze (ang. cloud), czyniąc je potencjalnie dostępnymi dla osób z zewnątrz.


Kilku krewnych oraz żona podejrzanego także byli zatrudnieni przez DNC. Pobierali oni sztucznie zawyżone pensje, a inni pracownicy Demokratów przyznali, że bardzo rzadko widzieli ich w pracy. Suma ich wynagrodzeń od 2009 roku wynosi 4 mln dolarów, zwolniono ich parę miesięcy temu.

 

Podejrzanymi o kradzieże i nadużycia


W lutym policja poinformowała, że Awan i jego rodzina są podejrzanymi w śledztwie kryminalnym dotyczącym kradzieży i nadużyć. Mimo to Awan był nadal zatrudniony przez Debbie Wasserman Schultz, jednakże nie miał już dostępu do sieci i serwera DNC. Wasserman Schultz wydała we wtorek oświadczenie, że był on pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin i jego umowa na świadczenie usług wygasła.


W niedzielę media podały, że FBI dołączyło do policyjnego śledztwa w sprawie Awana i jego rodziny oraz zarekwirowało w jego domu roztrzaskane twarde dyski. Wasserman Schultz próbowała odzyskać od policji zarekwirowane w ramach śledztwa laptopy i inny sprzęt, grożąc przy tym "konsekwencjami", jeśli jej prośby nie zostaną spełnione.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie