"Gdy były protesty, was nie było (...), teraz udajecie, że weto to wasz sukces". Rutnicki krytykuje Kukiz'15

Polska

Zakończyły się już protesty przeciwko reformie sądownictwa. Poseł Platformy Obywatelskiej, Jakub Rutnicki skrytykował w programie "Tak czy Nie" ruch Kukiz'15 za działania po wecie prezydenta, które jego zdaniem były hipokryzją.

- Gdy były protesty, was nie było, wy tak naprawdę siedzieliście w Sejmie i współpracowaliście z PiS-em. Nie wychodziliście do ludzi, nie wspieraliście ich. Jak prezydent zawetował dwie ustawy, to udajecie, że to wasz sukces - tak do posła Kukiz'15 mówił w programie "Tak czy Nie" Jakub Rutnicki z PO.

 

- My rozmawialiśmy z panem prezydentem, my namawialiśmy go do takiej, a nie innej decyzji. Od początku byłem przeciwny tej ustawie. Mam pełen podziw dla młodych ludzi, którzy z poczucia praworządności protestowali - odpowiedział Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.

 

Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych; w poniedziałek zapowiedział weto do ustaw: o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zadeklarował, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

 

Konsultacje projektu ustawy o SN

 

Podczas poniedziałkowego wystąpienia Duda powiedział: "Ubolewam nad tym, że projekt ustawy o Sadzie Najwyższym przed złożeniem w parlamencie nie był mi przedstawiony jako prezydentowi RP i że w związku z tym nie mogłem odbyć konsultacji, tak jak większość innych podmiotów zainteresowanych też konsultacji odbyć nie mogła".

 

Ministerstwo sprawiedliwości twierdzi, że prezydent nie mówi prawdy. - To nie jest prawda - powiedział Patryk Jaki. - Ale przyjdzie czas pewnie, że będziemy więcej na ten temat mówili - dodał.

 

- To było konsultowane na etapie tworzenia tych zapisów - powiedział wiceminister Michał Wójcik. 

 

- Minister sprawiedliwości spotkał się z panem prezydentem swego czasu - powiedział Wójcik. Dodał, że o ile pamięta, było to przed złożeniem wniosku do TK w sprawie ustawy o KRS, co miało miejsce w kwietniu.

 

Sonda "Tak czy Nie"

 

Program poprowadziła Agnieszka Gozdyra.

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: "Czy Twoim zdaniem jest wojna na linii prezydent - PiS?".

 

Odpowiedzi "TAK" udzieliło 59,3 proc. głosujących, "NIE" - 40,7 proc.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

mr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie