Śmiertelny przypadek rzadkiej choroby odkleszczowej

Świat
Śmiertelny przypadek rzadkiej choroby odkleszczowej
Pixabay.com/dimitrisvetsikas1969/Zdj. ilustracyjne

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o zgonie kobiety, która zaraziła się rzadką chorobą odkleszczową po ugryzieniu przez bezdomnego kota. Według komunikatu to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek zakażenia odzwierzęcego na świecie.

Ofiara to kobieta w wieku ok. 50 lat. Została ugryziona przez bezdomnego kota, któremu chciała pomóc, zabierając go do weterynarza. Do zgonu doszło 10 dni po ugryzieniu; lekarze stwierdzili zakażenie chorobą SFTS (zespół wysokiej gorączki z trombocytopenią, czyli małopłytkowością).

 

Na ciele kobiety nie stwierdzono śladów ukąszenia przez kleszcza, dlatego uznano, iż wirus przedostał się do organizmu człowieka z zakażonego zwierzęcia.

 

Dotychczas uważano, że człowiek może zarazić się SFTS od kleszcza, zdarzały się także przypadki przenoszenia wirusa między ludźmi. To jednak pierwszy raz, gdy człowiek zaraził się od zwierzęcia.

 

Rzadka borelioza


Odkleszczowy zespół trombocytopenii może mieć groźny przebieg w 10-30 proc. przypadków - wynika z informacji Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Japonii. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, wymioty oraz biegunka. Czas inkubacji wirusa wynosi 6-14 dni; może wówczas spadać nie tylko liczba płytek krwi, ale także leukocytów. Pierwszą na świecie osobę z SFTS zdiagnozowano w 2009 r. w Chinach.

 

Według danych japońskiego ministerstwa zdrowia rocznie SFTS od kleszczy zaraża się ok. 60 osób, a co piąta umiera. Pierwszy przypadek wirusa stwierdzono w Japonii w 2013 r.; dotychczas łącznie było 266 zakażonych, z których 57 zmarło. Z kolei występujące często w Polsce zakażenie odkleszczową boreliozą w Japonii jest bardzo rzadkie: 55 przypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce w ub.r. i 0,008 przypadku na 100 tys. mieszkańców w Japonii w latach 2006-2010.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie