KRS dziękuje prezydentowi za weto i Polakom za obronę wartości

Polska
KRS dziękuje prezydentowi za weto i Polakom za obronę wartości
Polsat News

Krajowa Rada Sądownictwa podziękowała prezydentowi za weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. „Zasadnicze kompetencje władzy wykonawczej - w relacjach z władzą sądowniczą - należą do prezydenta” - napisano w podjętej uchwale.

W drugiej uchwale KRS podziękowała Polakom, którzy opowiedzieli się po stronie podstawowych wartości konstytucyjnych i stanęli zdecydowanie w ich obronie.


W uchwale, w której zawarte są podziękowania dla prezydenta Andrzeja Dudy napisano: "Krajowa Rada Sądownictwa podkreśla, że w relacjach między władzą wykonawczą a władzą sądowniczą zasadnicze kompetencje władzy wykonawczej należą do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie zaś do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego".


KRS podtrzymał też deklarację współpracy z prezydentem w tworzeniu projektów nowych przepisów dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.


"Prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw i wolności"


W drugiej uchwale KRS wyraziła podziękowanie "wszystkim obywatelom, którzy w ostatnich dniach opowiedzieli się po stronie podstawowych wartości konstytucyjnych takich jak wolność, równość, godność człowieka oraz niezależność sądów i stanęli zdecydowanie w ich obronie".


Jak podkreślono, "wszystkim nam zależy na tym, żeby (...) każdy Obywatel miał prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd".


"Prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw i wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia. Krajowa Rada Sądownictwa wyraża przekonanie, że w społeczeństwie obywatelskim sądy muszą być zawsze otwarte na głos Obywateli" - dodano w uchwale.


Weta prezydenta


W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Podejmuję tę decyzję z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo - oświadczył.


Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. "Te ustawy muszą zostać naprawione tak, by były do przyjęcia dla wszystkich" - mówił w poniedziałek.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie