"Głębokie zaniepokojenie, rozczarowanie i niezgoda". List działaczy polonijnych ws. wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

Świat
"Głębokie zaniepokojenie, rozczarowanie i niezgoda". List działaczy polonijnych ws. wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu
Pixabay.com/oohhsnapp

W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

Rzeczniczka Heather Nauert powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa. Dodała, że „jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny".

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w oficjalnym oświadczeniu wyraziło w sobotę zaskoczenie faktem, że rzeczniczka Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w tej sprawie. Jak zaznaczyło, wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa.

 

"Wielu pracowników dawało odczuć, że mają silne antypolskie uprzedzenia"


List działaczy polonijnych wyraża "głębokie zaniepokojenie, rozczarowanie i niezgodę" w odniesieniu do oświadczenia rzeczniczki, które "zaprezentowało znaczną niewiedzę na temat obecnej sytuacji w Polsce jak też polskich norm konstytucyjnych".

 

"Oświadczenie zajmuje ponadto stanowisko w trwającej polskiej wewnętrznej debacie politycznej sugerując, że określeni pracownicy Departamentu Stanu mogą być bardziej zainteresowani pomaganiem tym w Polsce, którzy podzielają ich lewicowo-liberalną ideologię niż promowaniem interesów naszego państwa, Stanów Zjednoczonych Ameryki" - głosi list.

 

"Po wizycie prezydenta (Donalda Trumpa) w Warszawie, gdzie był przyjęty przez naród polski jak bohater, mamy czas na współpracę i wzmocnienie więzi między USA i Polską. Zamiast tego Departament Stanu - którego wielu pracowników (szczególnie tych zajmujących się analizami i badaniami) dawało w swych oświadczeniach odczuć, że mają silne antypolskie uprzedzenia - starał się storpedować sukces prezydenta i wykoleić stosunki naszego państwa z Polską. Wzywamy Pana pilnie do zapewnienia, by podjęto kroki zapobiegające podejmowaniu w przyszłości takich szkodliwych działań" - czytamy w liście.
 
Podpisało go ponad 50 osób, w tym współzałożyciel organizacji Federation of Polish Americans Roman Korzan, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan  Floryda Jerzy Bogdziewicz i prezes Polish Varieties Radio w Detroit Jerzy Rozalski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie