"Normandzka czwórka" uzgodniła natychmiastowe działania na Ukrainie

Świat
"Normandzka czwórka" uzgodniła natychmiastowe działania na Ukrainie
Reuters

Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili podczas telekonferencji w poniedziałek podjęcie natychmiastowych działań polityczno-dyplomatycznych w celu realizacji porozumień mińskich - poinformowała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

Z komunikatu opublikowanego wieczorem na stronie internetowej biura prasowego rządu w Berlinie wynika, że czterej przywódcy wezwali do natychmiastowego zaprzestania naruszania zawieszenia broni i uznali, że rozejm z 21 czerwca musi być bezwzględnie przestrzegany.

 

"Czwórka normandzka" uznała za priorytet wycofanie ciężkiej broni ze strefy przyfrontowej oraz rozdzielenie wojsk zgodnie z ustaleniami z Mińska. Podstawą do dyskusji była lista newralgicznych miejsc przygotowana przez Niemcy i Francję - czytamy w komunikacie.

 

Bezpieczeństwo obserwatorów OBWE 

 

Uczestnicy telekonferencji zgodzili się, że obserwatorzy OBWE muszą mieć dostęp do wszystkich części Donbasu, włącznie z niekontrolowanymi obecnie odcinkami ukraińsko-rosyjskiej granicy. Należy ponadto zagwarantować obserwatorom bezpieczeństwo - ustalono.

 

Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zachęcali obie strony konfliktu na kontynuowania wymiany jeńców. Uzgodniono ponadto, że strony podejmą kroki w kierunku przywrócenia kontaktów ekonomicznych.

 

W wydanym wcześniej komunikacie Kremla napisano, że czterej przywódcy przedyskutowali "poważne zakłócenia w realizacji porozumień mińskich", i uzgodnili kontynuowanie kontaktów.

 

W trakcie telekonferencji "(prezydent Rosji) Władimir Putin dokładnie i szczegółowo przedstawił rosyjskie podejście we wszystkich kluczowych postanowieniach porozumień (mińskich)" - poinformowano w oświadczeniu służb prasowych.

 

10 tysięcy ofiar konfliktu

 

Kreml przekazał, że szefowie specjalnej misji OBWE na wschodzie Ukrainy, Ertugrul Apakan i Alexander Hug, przedstawili przywódcom raport na temat stanu zapewnienia rozejmu na linii rozgraniczenia walczących w Donbasie stron. Raport dotyczył również "innych aspektów działalności obserwatorów OBWE".

 

"Uzgodniono dalsze kontakty, w tym na najwyższym szczeblu" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego prezydenta.

 

W poniedziałkowej telekonferencji w tzw. formacie normandzkim uczestniczyli wraz z Putinem: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, który po raz pierwszy zastąpił w rozmowach w tym formacie poprzedniego prezydenta Francois Hollande'a.

 

Na początku lipca Macron rozmawiał z Putinem i Merkel o konflikcie w Donbasie, gdy cała trójka przywódców brała udział w szczycie G20 w Hamburgu.

 

Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina tworzą tzw. czwórkę normandzką, istniejącą od czerwca 2014 roku. Cztery kraje zabiegają o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Donbasie wywołanego wsparciem Moskwy dla prorosyjskich separatystów. Dzięki dyplomatycznym zabiegom w lutym 2015 roku podpisano porozumienie mińskie zawierające plan rozwiązania kryzysu. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane. W konflikcie zginęło dotychczas 10 tys. osób.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie