Watykański dziennik: zatrzymana reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Świat
Watykański dziennik: zatrzymana reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce
PAP/EPA/PAWEL SUPERNAK

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" pisze o zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw o sądownictwie, co oznacza - dodaje - "zatrzymanie reformy wymiaru sprawiedliwości". Gazeta podkreśla, że prezydent "zaapelował o pokój społeczny".

W poniedziałkowo-wtorkowym wydaniu dziennik odnotowuje, że polski prezydent ogłaszając swą decyzję o wecie zwrócił się "zarówno do sił rządowych, kierowanych przez Jarosława Kaczyńskiego, jak i do opozycji".

 

Andrzej Duda - relacjonuje gazeta w artykule "Zatrzymana reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - "wezwał do odpowiedzialności i mądrości".

 

"Szkodliwe dla autonomii sędziów"


Przywołano w tekście słowa prezydenta o tym, że państwo, w którym panuje niepokój i gdzie toczy się wojna polityczna, nie może się rozwijać. Słowa te, wyjaśniono, odnosiły się do manifestacji organizowanych codziennie w całej Polsce.

 

Dziennik podkreślił także, że "kontrowersyjne przepisy wywołały protesty tak w Polsce, jak i na forum europejskim, bo uważane są za szkodliwe dla autonomii sędziów".

 

Nowe ustawy „zaniepokoiły też Unię Europejską, która zastanawia się, czy nie otworzyć procedury na podstawie artykułu 7 traktatów europejskich, co mogłoby pociągnąć za sobą nałożenie sankcji na Polskę" - dodano na łamach "L'Osservatore Romano".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie