"To bardzo duże wydarzenie w polskim życiu politycznym". Prof. Dudek "pozytywnie zaskoczony" decyzją prezydenta

Polska
"To bardzo duże wydarzenie w polskim życiu politycznym". Prof. Dudek "pozytywnie zaskoczony" decyzją prezydenta
Polsat News

Nie podejrzewam prezydenta, że wetuje te ustawy, bo nie zgadza się z kierunkiem zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent akceptuje kierunek zmian, natomiast nie zgadza się na taki sposób ich wprowadzenia”- stwierdza Antoni Dudek, politolog, profesor zwyczajny UKSW.

- Jestem pozytywnie zaskoczony, że prezydent Duda zdecydował się na weta, bo podejrzewałem raczej inne działanie ze strony głowy państwa. Myślę, że jest to bardzo duże wydarzenie w polskim życiu politycznym, być może najważniejsze z tych, których byliśmy świadkami od 2015 roku - mówi w rozmowie z prof. Antoni Dudek, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą zawetowania ustaw o KRS i SN.

 

- Nie podejrzewam prezydenta, że wetuje te ustawy, bo nie zgadza się z kierunkiem zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent akceptuje kierunek zmian, natomiast nie zgadza się na taki sposób ich wprowadzenia - stwierdza prof. Dudek.

 

"Pokazał, że nie da się usprawiedliwić forsowania tych ustaw"

 

Dudek zaznacza, że prezydent Andrzej Duda dał jasno do zrozumienia partii z której się wywodzi, że nie można przekraczać pewnych granic.

 

- Została przekroczona granica jakości stanowienia prawa w Polsce. Prezydent pokazał, że nie da się w żaden sposób usprawiedliwić forsowania za wszelką cenę tych ustaw, w tak straszliwym tempie - zauważa.

 

"Mogłoby się okazać, że lekarstwa byłyby gorsze od choroby"

 

Antoni Dudek podkreśla, że "teraz jest czas na refleksję po stronie partii rządzącej, że trzeba stanowić prawo w sposób bardziej transparentny, klarowny, przejrzysty i zgodny z pewnymi dobrymi zasadami legislacji. A te ewidentnie zostały złamane".

 

- Uważam, że podjął prezydent dobrą decyzję, bo mogłoby się okazać, że lekarstwa byłyby gorsze od choroby, a przecież nie o to chodziło w reformie wymiaru sprawiedliwości - dodaje.

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie