Siły rosyjskie rozmieszczone w dwóch tzw. strefach deeskalacji w Syrii

Świat
Siły rosyjskie rozmieszczone w dwóch tzw. strefach deeskalacji w Syrii
PAP/EPA/SANA HANDOUT HANDOUT
Walki w Syrii. Zdj. ilustracyjne.

Rosyjska policja wojskowa została rozmieszczona wzdłuż dwóch tzw. stref deeskalacji w Syrii: na południowym zachodzie i w rejonie Damaszku - podała w poniedziałek rosyjska armia. Zadaniem tych sił ma być pilnowanie, czy przestrzegany jest tam obowiązujący rozejm.

Gen. Siergiej Rudskoj z rosyjskiego sztabu generalnego sprecyzował na konferencji prasowej w Moskwie, że w piątek i sobotę rozmieszono w sumie 12 posterunków policji wojskowej w strefie na południowym zachodzie Syrii, obejmującej prowincje Dara, Kunejtra i As-Suwajda.

 

Z kolei sześć posterunków Rosja rozmieściła w rejonie opanowanej przez rebeliantów Wschodniej Guty, na północny wschód od stolicy Syrii Damaszku. Jest to jeden z kilku obszarów wokół syryjskiej stolicy, które są oblężone i odcięte od świata przez siły rządowe.

 

- Te środki pozwolą na utrzymanie zawieszenia broni, zapewnienie bezproblemowych dostaw humanitarnych i powrót uchodźców i osób przesiedlonych - podkreślił Rudskoj.

 

Zapewnił, że Rosja z wyprzedzeniem powiadomiła o rozmieszczeniu swoich sił na południowym zachodzie Syrii stronę amerykańską, jordańską i izraelską. Wynegocjowane przez Rosjan i Amerykanów zawieszenie broni weszło tam w życie 9 lipca.

 

Z kolei w sobotę, 22 lipca, ogłoszony został przez syryjską armię rozejm w niektórych strefach Wschodniej Guty koło Damaszku.

 

W konflikcie syryjskim Rosja militarnie i politycznie wspiera prezydenta Baszara el-Asada.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie