Protesty przeciwko reformom polskiego sądownictwa w miastach UE

Świat
Protesty przeciwko reformom polskiego sądownictwa w miastach UE
Twitter/Adam Traczyk

Zorganizowane podczas weekendu przez ruch Pulse of Europe pikiety przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości odbyły się w 18 miastach UE - poinformowała w niedzielę rzeczniczka ruchu Stephanie Hartung. Protesty odbyły się też w Londynie.

Z przesłanego przez Hartung komunikatu wynika, że pikiety odbyły się w dziewięciu europejskich stolicach, w tym w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Rzymie, Wiedniu i Warszawie, a także w innych dziewięciu miastach na terenie Niemiec: w Monachium, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem.

 

Pikiety zorganizowano pod hasłem "PulseforPoland", a ich celem było wyrażenie poparcia dla obrony demokracji i praworządności w naszym kraju oraz zamanifestowanie solidarności z opozycją w Polsce.

 

"Ewidentne niszczenie trójpodziału władz jest kontynuacją prowadzonej przez polski rząd kampanii ograniczania demokracji" - czytamy w komunikacie.

 

Seria protestów rozpoczęła się w piątek wieczorem od pikiety przed konsulatem RP w Kolonii. Uczestniczyło w niej około 200 osób.

 

Zachowanie jedności Unii i jej reforma

 

Ruch obywatelski Pulse of Europe powstał po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA w listopadzie ubiegłego roku, a jego celem jest zachowanie jedności Unii i jej reforma. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizuje proeuropejskie wiece w ponad 50 miastach niemieckich i europejskich z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób.

 

Protesty miały też miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset osób w niedzielę wieczorem zgromadziło się przed ambasadą RP w Londynie.

 

Protestujący mieli ze sobą m.in. transparenty z napisami "Polska dla wszystkich" i "Wolne sądy", a także flagi Polski i Unii Europejskiej, a także krzyczeli m.in. "Nie ma zgody na takie metody" oraz skandowali "Konstytucja, konstytucja".

 

Niedzielna demonstracja w Londynie zgromadziła najwięcej osób

 

Podobne protesty - organizowane przez grupę Dziewuchy Dziewuchom Londyn, organizację FARSA i londyński oddział Komitetu Obrony Demokracji - odbywały się w poprzednich dniach, ale niedzielna demonstracja zgromadziła najwięcej osób. Zdaniem organizatorów w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób.

 

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego w brytyjskiej stolicy mieszka 184 tys. Polaków.

 

W niedzielę wieczorem odbył się też akcja protestacyjna przed Konsulatem RP w Barcelonie. Wzięło w niej udział ok. 50 osób.

 

 

 

 

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie